fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Nie zawsze usługi prawne są opodatkowane VAT - interpretacja podatkowa

AdobeStock
Adwokat nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług z tytułu świadczenia pomocy prawnej w ramach umowy zlecenia zawartej z fundacją.

Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2020 r. (0112-KDIL1-3.4012.558.2019.2.AKR).

Wnioskodawczyni będąca adwokatem, poza prowadzeniem działalności gospodarczej w ramach kancelarii adwokackiej, świadczy usługi prawne w imieniu i na rzecz fundacji na podstawie umowy zlecenia. Zgodnie z umową, adwokat zobowiązuje się do udzielania bezpłatnych porad prawnych na rzecz osób wskazanych przez fundację. Wnioskodawczyni ma z góry ustaloną stawkę za godzinę pracy, może udzielać porad w godzinach otwarcia punktu, a jakakolwiek zmiana dyżuru musi zostać ustalona i zaakceptowana przez fundację. Wnioskodawczyni nie podpisuje umów na świadczenie usług z osobami pokrzywdzonymi, nie ma też wpływu na wybór osób korzystających z bezpłatnych porad prawnych. Wszelkie wizyty na porady prawne umawiane są przez pracowników fundacji. Jak wynika z zawartej umowy, adwokat nie ponosi ryzyka ekonomicznego ani gospodarczego za czynności wykonywane w ramach umo...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA