fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Odliczenie nawet bez faktury VAT

www.sxc.hu
Do udokumentowania wydatków na własne cele mieszkaniowe wystarczy umowa z wykonawcą prac budowlanych oraz potwierdzenie zapłaty za ich wykonanie.

Krajowa Informacja Skarbowa rozstrzygnęła w najnowszej interpretacji, jak udowodnić prawo do ulgi mieszkaniowej.

Była to odpowiedź na pytanie podatnika, który sprzedał w 2014 r. nieruchomość kupioną trzy lata wcześniej. Uzyskane przychody przeznaczył na budowę domu. Dowodem jest umowa z wykonawcą oraz potwierdzenie wpłaty za wykonanie prac.

Urząd skarbowy zakwestionował jednak jego rozliczenie i prawo do zwolnienia z PIT ze względna na brak faktur. Wnioskodawca zwrócił się do wykonawcy o przesłanie faktur, jednak pozostało to bez odpowiedzi. Wystąpił więc o interpretację, by potwierdzić, że faktury nie są konieczne do ulgi mieszkaniowej.

Dyrektor KIS przyznał mu rację. Przypomniał, że zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT, jeśli sprzedaż nastąpi przed upływem pięciu lat od nabycia, dochód podlega opodatkowaniu. Sposobem na uniknięcie PIT przy wcześniejszej sprzedaży jest przeznaczenie przychodu na własne cele mieszkaniowe.

Ustawa o PIT nie przewiduje ściśle określonego sposobu dokumentowania tych wydatków. Zgodnie z art. 180 § 1 ordynacji podatkowej jako dowód należy dopuścić wszystko, co może przyczynić się do wyjaśnienia sprawy, a nie jest sprzeczne z prawem.

Organ podatkowy, weryfikując prawo do zwolnienia, może żądać dowodów, z których w sposób niebudzący wątpliwości wynika, kto, kiedy i jaki wydatek poniósł. Może to być umowa z wykonawcą prac budowlanych oraz potwierdzenie zapłaty, jeśli wynika z nich, jakiego rodzaju wydatków dotyczą oraz w jakim okresie i w jakiej wysokości zostały poniesione.

„Ustawa o PIT nie przewiduje obowiązku dokumentowania wydatków wyłącznie fakturami VAT" – czytamy. —mpa

numer interpretacji: 2461-IBPB-2-2.45 11.115.2017.2.AR

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: a.tarka@rp.pl

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA