fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

#RZECZoPRAWIE: Piotr Augustyniak: Na walce z oszustami nie mogą cierpieć uczciwi podatnicy

Piotr Augustyniak
rp.pl
System podatkowy trzeba uszczelnić, jednak nie można iść za daleko, ponieważ ucierpią na tym uczciwi przedsiębiorcy - mówił w środowym programie #RZECZoPRAWIE Tomasza Pietrygi Piotr Augustyniak, Doradca podatkowy, Partner w kancelarii PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy Sp. k.

W opinii eksperta sama idea uszczelniania systemu jest dobra, jednak nie można przesadzać. Głównym problemem jest bowiem wadliwy system podatkowy.

Augustyniak oświadczył, że dobrą decyzją było zlikwidowanie firm „słupów", jednak takie czynności winny być dokonywane dopiero po zarejestrowaniu przedsiębiorstwa, a nie utrudnianie rejestracji nowych firm.

Polskim urzędom brakuje przygotowania logistycznego.

Doradca zaznaczył, że oszustwa VAT należy tępić, jednak system jest mocno skomplikowany i sformalizowany, co pozwala oszustom z tego skorzystać. Zbyt daleko idące uszczelnianie systemu sprawi, że przy 10% zlikwidowanych oszustów ucierpi 90% uczciwych przedsiębiorców.

Augustyniak negatywnie ocenił klauzulę obejścia prawa i wskazał, że jest ona zbyt ogólna, a aparat skarbowy podchodzi do tego zbyt dosłownie.

Z perspektywy przedsiębiorcy podatek to jest koszt jak każdy inny. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy chcą go zredukować.

Doradca opowiedział też o zaangażowaniu się kancelarii PATH Augustyniak, Hatylak i Wspólnicy Sp. k. w projekt Teatru Wielkiego – „Akademia operowa". Prawnicy wspierają młodych artystów w zakresie ochrony praw autorskich czy kształtowania regulacji prawno-podatkowej.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA