- Czy dostawa niezabudowanych tzw. terenów zamkniętych – wyłączonych z opracowywania miejscowego planu, dla których nie została wydana decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, może korzystać ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT? – pyta czytelnik.

Teren zamknięty to teren o charakterze zastrzeżonym ze względu na obronność i bezpieczeństwo państwa, określone przez właściwych ministrów i kierowników urzędów centralnych (zob. art. 1 pkt 11 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym w zw. z art. 2 pkt 9 prawa geodezyjnego i kartograficznego). W odniesieniu do terenów zamkniętych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego ustala się tylko granice tych terenów oraz granice ich stref ochronnych. W strefach ochronnych ustala się ograniczenia w zagospodarowaniu i korzystaniu z terenów, w tym zakaz zabudowy. Nie dotyczy to terenów zamkniętych ustalanych przez ministra właściwego do spraw transportu (art. 4 ust. 3 i ust. 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym).

Tereny zamknięte (niezabudowane) wyłączone z opracowania miejscowego planu, dla których brak jest ustalonego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego i nie została również wydana decyzja o warunkach zabudowy, korzystają ze zwolnienia z VAT zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT. Grunty te nie spełniają bowiem definicji terenu budowlanego przeznaczonego pod zabudowę (interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie z 26 listopada 2015 r., IPPP2/4512-942/15-2/MMa).

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r. poz. 710 ze zm.)