NSA: parkowanie pod domem nie wyklucza pełnego odliczenia VAT

Firma ma prawo odliczyć 100 proc. podatku pomimo tego, że samochód służbowy jest wykorzystywany na dojazdy pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy i odwrotnie.

Publikacja: 14.05.2017 16:51

NSA: parkowanie pod domem nie wyklucza pełnego odliczenia VAT

Foto: Fotolia.com

Dorota Tarnowska, Aleksandra Krajewska

Naczelny Sąd Administracyjny po raz pierwszy wypowiedział się w kwestii możliwości odliczenia 100 proc. VAT od wydatków poniesionych na paliwo i eksploatację samochodów służbowych w sytuacji, gdy parkowane są w miejscu zamieszkania pracowników. Potwierdził korzystne dla podatników stanowisko, uznając, że pod pewnymi warunkami pełne odliczenie jest możliwe.

Jest pisemne uzasadnienie

Pod koniec kwietnia ukazało się pisemne uzasadnienie wyroku NSA z 21 lutego 2017 r. (I FSK 1200/15). Przychylając się do wcześniejszego stanowiska wojewódzkich sądów administracyjnych, NSA uznał, że parkowanie samochodu służbowego w miejscu zamieszkania pracowników nie wyklucza automatycznie prawa do odliczenia 100 proc. VAT od wydatków związanych z tym pojazdem. Przy spełnieniu określonych warunków pełne odliczenie jest możliwe pomimo tego, że samochód służbowy wykorzystywany jest na dojazdy pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy i odwrotnie. Ten niewątpliwie korzystny dla podatników pogląd stoi w opozycji do dotychczasowych interpretacji indywidualnych (por. „Fiskus nie zgadza się na parkowanie pod domem", Rzeczpospolita z 2-3 maja 2016 r.).

Przedstawiciele handlowi i serwisanci

Sprawa rozpatrywana przez NSA dotyczyła spółki zatrudniającej pracowników w charakterze przedstawicieli handlowych, którzy wykonują obowiązki służbowe na terenie całej Polski. Mają oni do dyspozycji samochody służbowe o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które parkują pod swoimi domami, gdyż tam zaczynają i kończą dzień pracy. Spółka wprowadziła stosowny regulamin zasad wykorzystywania pojazdów służbowych oraz monitoruje ich użytek wyłącznie do celów działalności gospodarczej poprzez zamontowanie systemu GPS i weryfikację prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu. Wbrew stanowisku spółki organ podatkowy uznał jednak, że w opisanych okolicznościach spółce nie przysługuje prawo pełnego odliczenia VAT od wydatków związanych z paliwem i eksploatacją, gdyż nie została w sposób jednoznaczny wykluczona możliwość wykorzystywania samochodu do prywatnych celów pracownika.

Spółka zaskarżyła otrzymaną interpretację. WSA we Wrocławiu uznał skargę za zasadną, stwierdzając, że w określonych okolicznościach – pomimo faktu parkowania samochodu służbowego pod domem pracownika - możliwe jest uznanie, że pojazd ten jest wykorzystywany wyłącznie do działalności gospodarczej, co pozwala na pełne odliczenie VAT.

Ze względu na specyfikę działalności

W komentowanym wyroku NSA podzielił tę argumentację, nawiązując do orzecznictwa unijnego. NSA podkreślił, że „jako wyjątek od zasady należy traktować przypadki gdy wykorzystanie samochodu służbowego na dojazd pracownika z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy będzie uznawane za związane z działalnością gospodarczą podatnika (...). Odstępstwo to powinno być uzasadnione stanem faktycznym danej sprawy." W szczególności, dojazdy takie powinny być motywowane specyfiką danej działalności. W analizowanej sprawie istnieje w tym zakresie silne uzasadnienie – pracujący w terenie przedstawiciele handlowi muszą pozostawać mobilni i mieć możliwość sprawnego przemieszczania się. Innym przykładem mogą być serwisanci pełniący po godzinach pracy dyżur w miejscu zamieszkania. Wymóg ich dyspozycyjności i zapewnienia szybkiej reakcji również uzasadnia parkowanie pod domem w kontekście odliczenia VAT (por. wyrok WSA w Łodzi z 17 listopada 2015 r., I SA/Łd 880/15).

Konieczne są regulaminy i ewidencje

Nie tylko specyfika działalności decyduje o prawie do pełnego odliczenia. Należy także pamiętać o wprowadzeniu stosownych zasad regulujących wykorzystywanie firmowej floty i o zapewnieniu odpowiednich sposobów kontroli ich przestrzegania. Podatnicy powinni zatem dużą uwagę przywiązać do opracowania kompleksowego regulaminu samochodowego, starannego prowadzenia ewidencji przebiegu zawierającej wskazane w przepisach elementy, jak również bieżącej kontroli czy pojazd jest wykorzystywany w sposób przewidziany w regulaminie. NSA uznał, że w komentowanej sprawie wprowadzony przez spółkę regulamin, prowadzenie oraz weryfikacja ewidencji przebiegu oraz montaż systemu GPS realizuje postulat wykorzystywania pojazdów wyłącznie do działalności gospodarczej i dostatecznie wyklucza ich prywatny użytek.

—Dorota Tarnowska jest radcą prawnym, dyrektorem departamentu doradztwa podatkowego i prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

podstawa prawna: art. 86 a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2016 r., poz. 710 ze zm.)

masz pytanie, wyślij e-mail: tygodnikpodatki@rp.pl

Zdaniem autorki

Pełne odliczenie jest wyjątkiem od zasady - Aleksandra Krajewska, konsultantka w departamencie doradztwa podatkowego i prawnego w Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Wyrok ten ucieszy z pewnością podatników, których pojazdy firmowe wykorzystywane są służbowo przez pracowników mobilnych (np. przez przedstawicieli handlowych czy wspomnianych serwisantów), ponieważ oznacza dla nich możliwość odliczenia VAT w wyższej wysokości (100 proc. zamiast 50 proc.), co jest źródłem oszczędności. Wskazywane w orzecznictwie warunki są niewątpliwie cenną wskazówką pod kątem odpowiedniego uregulowania kwestii samochodowych w firmie, tak aby pełne odliczenie było możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość ta stanowi wyjątek od zasady. Dlatego w poszczególnych stanach faktycznych uznanie spełnienia omówionych warunków uprawniających do odliczenia 100 proc. VAT wymaga każdorazowej, dogłębnej oceny okoliczności danej sprawy.

Dorota Tarnowska, Aleksandra Krajewska

Naczelny Sąd Administracyjny po raz pierwszy wypowiedział się w kwestii możliwości odliczenia 100 proc. VAT od wydatków poniesionych na paliwo i eksploatację samochodów służbowych w sytuacji, gdy parkowane są w miejscu zamieszkania pracowników. Potwierdził korzystne dla podatników stanowisko, uznając, że pod pewnymi warunkami pełne odliczenie jest możliwe.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe