fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: przeniesienie własności ruchomości za uregulowanie zobowiązań jest odpłatną dostawą towarów

Adobe Stock
Przeniesienie przez nabywcę własności maszyn i urządzeń w zamian za uregulowanie zobowiązań jest odpłatną dostawą towarów, gdyż stanowi przeniesienie prawa do rozporządzenia tymi towarami jak właściciel.

- Przedsiębiorca (podatnik VAT czynny) sprzedał towary spółce (podatnik VAT czynny). Z tego tytułu powstała wierzytelność osoby fizycznej względem spółki o zapłatę wynagrodzenia w formie pieniężnej. W ramach zaspokojenia tej wierzytelności strony zawarły umowę świadczenia w miejsce wykonania (datio in solutum), w wyniku której spółka przeniosła na rzecz osoby fizycznej prawo własności maszyn i urządzeń. Spółka zapłaciła zatem wynagrodzenie w formie rzeczowej. Czy zawarta umowa datio in solutum wywołuje skutki w VAT? – pyta czytelnik.

Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Przez towary rozumie się przy tym rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (zob. art. 2 pkt 6 ustawy o VAT).

Czytaj też:

Kara umowna nie stanowi dla przedsiębiorcy wynagrodzenia

Dostawa towarów rozumiana jest przez ustawodawcę ja...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA