fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Opodatkowanie VAT: Współwłasność firmy wyklucza preferencję

Adobe Stock
Wniesienie do spółki wkładu niepieniężnego, którym jest ułamkowa część przedsiębiorstwa nie jest transakcją wyłączoną z opodatkowania VAT.

Sprawa dotyczyła interpretacji ustawy o VAT. Konkretnie chodziło o podatkowe skutki wniesienia do spółki jawnej wkładu niepieniężnego, którym będzie ułamkowa część przedsiębiorstwa.

We wniosku podatniczki wyjaśniły, że w darowiźnie otrzymają na współwłasność po 1/2 części przedsiębiorstwa, które aktualnie prowadzone jest przez ich matkę. Przyjmą je do swojego majątku osobistego. Firma zajmuje się wynajem i zarządzaniem nieruchomościami. Przedsiębiorstwo składa się przede wszystkim z nieruchomości oraz wyposażenia biura. Kobiety tłumaczyły dalej, że niezwłocznie po otrzymaniu darowizny, planują jedną, wspólnie podjętą czynnością prawną, wnieść przedsiębiorstwo jako wkład niepieniężny do istniejącej już spółki jawnej – w celu kontynuowania jego działalność w zasadniczo niezmienionej formie. Podkreśliły, że pomiędzy darowizną a wniesieniem wkładu nie nastąpi zmiana substancji biznesowej przedsiębiorstwa, w szczególności jego składu, funkcjonowania oraz celu gospodarczego....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA