Posłowie przyjrzą się karuzelom VAT - poseł PiS Marcin Horała o komisji ds. luki w VAT

Chcemy poznać mechanizm zaniedbań władz – mówi poseł PiS, kandydat na szefa komisji ds. luki w VAT.

Aktualizacja: 09.05.2018 14:00 Publikacja: 09.05.2018 07:19

poseł Marcin Horała

poseł Marcin Horała

Foto: Reporter, Andrzej Iwańczuk

Rz: Kiedy komisja zacznie prace?

Marcin Horała: Sejm jeszcze jej formalnie nie powołał, więc mogę mówić tylko o tym, co chcielibyśmy osiągnąć. Pierwotnie planowaliśmy start prac na maj, ale kalendarz i procedury sejmowe wskazują, że nastąpi to pewnie w czerwcu.

Według projektu uchwały komisja ma przesłuchiwać m.in. urzędników Ministerstwa Finansów i prokuratury. Kogo konkretnie chciałby pan wezwać?

Przede wszystkim chcemy poznać mechanizm decyzyjny, który doprowadził do zaniedbań w zwalczaniu przestępstw w obszarze podatku od towarów i usług. Dlatego oczywiście chcemy przesłuchać urzędników, ale też przestępców, uczestniczących w wykrytych już oszukańczych schematach. Nie chcemy jednak zagłębiać się w indywidualne wątki kryminalne, a raczej poznać mechanizm oszustw karuzelowych i ustalić, czyje działania lub zaniedbania pozwoliły na rozwój tego zjawiska. W toku przesłuchań może się okazać, że konieczne będzie wezwanie jeszcze innych osób. Gdyby np. były minister finansów zeznał, że decyzjami politycznymi blokowano wprowadzenie rozwiązań antykaruzelowych takich jak elektroniczny rejestr faktur, to zastanowimy się nad wezwaniem takich decydentów.

Byli urzędnicy MF powiedzą, że nie lekceważyli problemu, wprowadzili odwrócony VAT na stal i elektronikę, a ministerialna rada konsultacyjna złożona z wybitnych ekspertów podatkowych przygotowała pakiet rozwiązań takich jak JPK czy podzielona płatność. Rząd PiS miał ułatwione zadanie w uszczelnianiu systemu. Co pan na to?

Być może coś w tych sprawach robiono, ale nieskutecznie. Fakty są takie, że po 2015 r. wpływy z VAT zaczęły rosnąć, a wcześniej była gigantyczna luka we wpływach z tego podatku. Działania takie jak odwrócony podatek w niektórych sektorach przypominały gonienie króliczka tylko po to, by go nie złapać. Przestępcy po prostu przerzucali się z karuzelami na inne branże. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że luka w VAT bierze się z kilku źródeł, w tym z bankructw firm czy działalności w szarej strefie. Nam jednak chodzi przede wszystkim o działalność grup przestępczych i o to, do jakiego stopnia władze tolerowały ich działalność.

Rządy innych krajów, np. Wielkiej Brytanii czy Niemiec, miały ten sam problem, też wprowadzały odwrócony VAT w różnych sektorach, a jednak tam nie powołano komisji śledczych. To po co ta komisja w Polsce?

Rzeczywiście w innych krajach takich komisji nie było, ale też skala luki we wpływach VAT w Polsce jest proporcjonalnie znacznie większa niż w tych krajach. Tam jednak radzono sobie z problemem znacznie szybciej i skuteczniej.

Naprawdę? Przecież o karuzelach w Wielkiej Brytanii było głośno już kilkanaście lat temu, a problem wcale tam nie znikł.

Oczywiście oszustw podatkowych nigdy nie wyrugujemy do zera ani w Polsce, ani w innych krajach. Jednym z wątków prac komisji wymagającym wsparcia ekspertów będzie to, jak ze sprawą radziły sobie władze innych krajów. Porównamy to z działaniami władz polskich w latach 2007–2015.

Jakich ekspertów chciałby pan powołać i czy będzie budżet na ich wynagrodzenia?

Za wcześnie na konkretne nazwiska, choć oczywiście chciałbym zbudować zespół fachowców doradzających komisji. Zdaję sobie sprawę, że stawki czołowych ekspertów ds. VAT są wysokie, a Kancelaria Sejmu nie będzie w stanie pokryć ich wynagrodzenia. Wierzę jednak, że znajdą się osoby, które dobrze znają tę materię i na zasadach pro publico bono wspomogą nasze prace. Chodzi przecież o wspólne dobro, jakim są finanse państwa.

A pan jakie ma doświadczenia z VAT, jego rozliczaniem czy opodatkowaniem transakcji wewnątrzwspólnotowych?

Nie będę ukrywał, wielkiego doświadczenia tu nie mam. Nie jestem doradcą podatkowym. Jednak myślę, że w naszym klubie parlamentarnym znajdziemy posłów doświadczonych w sprawach finansów publicznych, prawa czy administracji państwowej. Jak już mówiłem, chciałbym powołać też ekspertów zewnętrznych. Widzę swoją rolę jako koordynatora całego przedsięwzięcia, mam nadzieję skutecznego.  —rozmawiał Paweł Rochowicz

Pierwsze czytanie projektu uchwały powołującej komisję śledczą ds. VAT zaplanowano w Sejmie na środę 9 maja.

Rz: Kiedy komisja zacznie prace?

Marcin Horała: Sejm jeszcze jej formalnie nie powołał, więc mogę mówić tylko o tym, co chcielibyśmy osiągnąć. Pierwotnie planowaliśmy start prac na maj, ale kalendarz i procedury sejmowe wskazują, że nastąpi to pewnie w czerwcu.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konsumenci
Uwaga na truskawki z wirusem i sałatkę z bakterią. Ostrzeżenie GIS
Praca, Emerytury i renty
Wolne w Wielki Piątek - co może, a czego nie może zrobić pracodawca
Sądy i trybunały
Pijana sędzia za kierownicą nie została pouczona. Sąd czeka na odpowiedź SN
Sądy i trybunały
Manowska pozwała Bodnara, Sąd Najwyższy i KSSiP. Żąda dużych pieniędzy
Konsumenci
Bank cofa się w sporze z frankowiczami. Punkt dla Dziubaków