fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Czy wynajęcie auta pozwala na pełne odliczenie VAT

Fotolia.com
Paweł Fałkowski, doradca podatkowy, partner w kancelarii FL Tax

Rz: Czy firma, która odpłatnie wynajmie samochód osobowy pracownikowi, może odliczyć cały VAT od wydatków na jego eksploatację?

Paweł Fałkowski: Generalna zasada jest taka – wolno odliczyć 100 proc. VAT od samochodu osobowego, jeżeli jest on wykorzystywany wyłącznie na potrzeby działalności gospodarczej i potwierdza to ewidencja jego przebiegu. Moim zdaniem auto jest używane do celów działalności także wtedy, gdy zostanie wynajęte pracownikowi, który płaci za to czynsz. Pracodawca zarabia przecież na wynajmie. Reasumując, firma ma prawo odliczyć cały VAT, jeżeli w godzinach pracy samochód jest używany wyłącznie do celów służbowych i wynika to z ewidencji przebiegu, natomiast później jest wynajmowany pracownikowi. Liczba przejechanych przez niego kilometrów też powinna być wpisana do ewidencji.

Czy to bezpieczne rozwiązanie?

Długo wydawało się, że tak. Fiskus wprawdzie twierdził w interpretacjach, że wynajęcie samochodu pracownikowi nie daje prawa do pełnego odliczenia, istnieje bowiem ewentualność, że jeździ nim prywatnie także w godzinach pracy. Ale sądy stawały po stronie przedsiębiorców. Przykładowo w sprawie, która dotarła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi (wyrok z 25 maja 2015 r. I SA/Łd 435/15), skarbówka uznała, że spółka wynajmująca samochody przedstawicielom handlowym nie ma obiektywnych możliwości wyeliminowania ich użycia do celów prywatnych również w czasie pracy. Jednak zdaniem sądu przyjęcie takiego założenia w ogóle wyklucza możliwość stosowania przepisów dających prawo do pełnego odliczenia. Dlatego interpretacja jest błędna, a spółka może odpisać 100 proc. VAT.

Korzystny dla firm był też wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 18 czerwca 2015 r. (I SA/Po 306/15). Niedawno jednak opisywaliśmy negatywne dla przedsiębiorców orzeczenie Naczelnego Sądu Administracyjnego z 11 kwietnia 2017 r. (I FSK 1721/15; „Rzeczpospolita" z 12 kwietnia br.). Czy powoduje to, że firmy powinny zrezygnować z pełnego odliczenia?

W tym orzeczeniu NSA uchylił opisywany wyrok WSA w Łodzi. Podkreślił, że wynajęcie pracownikowi samochodu służbowego do celów prywatnych wyklucza możliwość pełnego odliczenia VAT. Moim zdaniem jest to błędne podejście i mam nadzieję, że w innych sprawach NSA zajmie korzystne dla firm stanowisko. Niezależnie od tego czy wynajem mają wpisany w zakres swojej działalności gospodarczej, czy nie. I niezależnie od tego czy wynajmują pracownikowi auto za cenę rynkową.

—rozmawiał Przemysław Wojtasik

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA