1 maja weszły w życie przepisy o kasach fiskalnych online

Do 31 sierpnia br. będą nadal dostępne kasy z papierowym zapisem kopii, a do końca 2022 r. z kopią elektroniczną. Producenci mają więc czas na przystosowanie się do produkcji urządzeń spełniających założenia nowego systemu.

Aktualizacja: 01.05.2019 15:08 Publikacja: 01.05.2019 12:08

1 maja weszły w życie przepisy o kasach fiskalnych online

Foto: 123RF

1 maja 2019 r. weszły w życie, dawno zapowiadane, przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Zostały one wprowadzone ustawą z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.

Celem nowelizacji jest modernizacja systemu kas rejestrujących w celu wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych. Nowe regulacje pozwalają na stosowanie do ewidencji sprzedaży kas rejestrujących przesyłających dane do centralnego systemu teleinformatycznego, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ten centralny system to Centralne Repozytorium Kas (dalej: CRK).

Czytaj także: Firmy dostaną więcej czasu na wymianę kas fiskalnych na kasy online

Jak czytamy z uzasadnieniu projektu nowelizacji: „Kasy online będą miały wbudowaną funkcjonalność, która umożliwi zautomatyzowany i bezpośredni przesył danych z kasy rejestrującej do Centralnego Repozytorium Kas. Przesyłane będą informacje o każdej transakcji zaewidencjonowanej na kasie rejestrującej, ze szczegółami pozwalającymi na ustalenie wysokości podstawy opodatkowania i kwot podatku należnego, stawki podatku, rodzaju towaru/usługi, a także czasu i miejsca instalacji kasy. Co przy tym niezmiernie istotne, przesyłane informacje będą w pełni zanonimizowane, jeżeli chodzi o dane nabywcy. Dane z kas rejestrujących będą stanowiły w praktyce elektroniczny obraz paragonów, na których nie podaje się żadnych informacji dotyczących konsumenta, oprócz numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy, w przypadku gdy nabywca poda ten numer w trakcie dokonywania transakcji. Szef KAS będzie zatem gromadził dane o sprzedaży dokonywanej przy użyciu kas online przez danego podatnika, natomiast nie będzie miał żadnych informacji na temat konsumentów nabywających dane towary lub usługi. Przesyłanie danych z kas online będzie odbywało się w sposób ciągły i zautomatyzowany. To znaczy kasa online będzie fiskalizowana w momencie jej pierwszego połączenia z Centralnym Repozytorium Kas i następnie będzie wysyłała, z określoną częstotliwością, informacje o dokonanych transakcjach. Przesył danych będzie dokonywany za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnej".

Zwolnienia są aktualne do końca 2021 roku

Stosownie do art. 111 ust. 1 ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2019 r., podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności – prowadzą ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących. Do 31 grudnia 2021 r. niektóre grupy podatników i niektóre czynności zostały jednak zwolnione z obowiązku prowadzenia ewidencji sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Na podstawie przepisu przejściowego zawartego w art. 10 ust. 2 nowelizacji, zachowują bowiem moc dotychczasowe przepisy wykonawcze, jednak nie dłużej niż do końca 2021 r. Zasady tych zwolnień nadal są zatem określone w przepisach rozporządzenia ministra finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (DzU z 2018 r., poz. 2519).

Obowiązki podatników

Podstawowe obowiązki podatników prowadzących ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących określa art. 111 ust. 3a ustawy o VAT. Wprowadzone zmiany mają charakter dostosowawczy do zmian związanych z wdrażaniem nowego typu kas (tj. kas online) oraz doprecyzowujący dotychczasowe brzmienie przepisów.

Szczegółowe porównanie obowiązków podatników prowadzących ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących obrazuje tabela na str. >D3.

Kryteria techniczne

Nowelizacją na nowo określono warunki techniczne kas fiskalnych oraz warunki ich stosowania, w tym zasady uzyskiwania potwierdzenia Prezesa Głównego Urzędu Miar, oraz delegacje do przepisów wykonawczych (zob. art. 111 ust. 6a –9 ustawy o VAT, art. 4 nowelizacji).

Na dzień dzisiejszy istotne znaczenie ma to, że na podstawie przepisu przejściowego zawartego w art. 10 ust. 1 nowelizacji zachowują moc, nie dłużej niż przez 24 miesiące, przepisy:

? rozporządzenia ministra przedsiębiorczości i technologii z 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące (DzU z 2018 r., poz. 1206)

? rozporządzenia ministra finansów z 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących (DzU z 2013 r., poz. 363).

Aż do wyeksploatowania

Ustawodawca nadal dopuszcza stosowanie kas rejestrujących dotychczas używanych przez podatników, tj. kas z elektronicznym i papierowym zapisem kopii. Po 1 maja 2019 r. podatnicy nadal mogą nabywać do prowadzenia ewidencji kasy rejestrujące „starego" rodzaju (kasy z papierowym zapisem kopii do 31 sierpnia 2019 r., natomiast kasy z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.). (zob. art. 145a ust. 7 ustawy o VAT i art. 8 nowelizacji).

Z tego względu, jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji: „(...) wprowadzone rozwiązanie nie ma charakteru czasowego, gdyż założeniem jest, że kasy »starego« rodzaju będą funkcjonowały obok kas online (posiadających funkcję przesyłu danych), aż do momentu de facto ich wyeksploatowania się. W zależności od rodzaju działalności gospodarczej, do której jest używana dana kasa rejestrująca, może ona funkcjonować nawet kilka lat. (...)".

Przykład

Zakup takiej starej kasy (zwłaszcza z elektronicznym zapisem kopii) może się opłacać podatnikom, którzy np. planują przejść na emeryturę do końca 2022 r., a nie działają w branżach, które obowiązkowo muszą wcześniej przejść na kasy fiskalne online. Zakup takiej kasy pozwala bowiem na unikniecie konieczności zakupu usług internetowych, koniecznych aby przesyłać dane do Centralnego Repozytorium Kas w przypadku kas online.

Terminy ważne dla różnych branż

Ustawa nie przewiduje obowiązku wymiany kas rejestrujących na kasy online, poza wyjątkami dotyczącymi określonych branż (narażonych na zwiększone ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży).

I tak, na podstawie art. 145b ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy mogą prowadzić ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii w terminie:

1) do 31 grudnia 2019 r. – do:

a) świadczenia usług naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

b) sprzedaży benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych;

2) do 30 czerwca 2020 r. - do:

a) świadczenia usług związanych z wyżywieniem wyłącznie świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz usług w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania,

b) sprzedaży węgla, brykietu i podobnych paliw stałych wytwarzanych z węgla, węgla brunatnego, koksu i półkoksu przeznaczonych do celów opałowych;

3) do 31 grudnia 2020 r. – do świadczenia usług:

a) fryzjerskich,

b) kosmetycznych i kosmetologicznych,

c) budowlanych,

d) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

e) prawniczych,

f) związanych z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej – wyłącznie w zakresie wstępu.

Obowiązek wymiany kas na kasy online będzie dotyczył tylko tych kas, przy zastosowaniu których jest prowadzona ewidencja sprzedaży ww. czynności. (zob. art. 145b ustawy o VAT).

Przykład:

Podatnik prowadzi warsztat samochodowy, a poza tym prowadzi sklep spożywczo-przemysłowy. W każdej z placówek jest odrębna kasa fiskalna starego typu (z elektronicznym zapisem kopii). Najpóźniej 31 grudnia 2019 r. starą kasę będzie musiał wymienić na kasę fiskalną online w warsztacie samochodowym. W sklepie stara kasa będzie mogła być używana do 31 grudnia 2022 r.

Podatnicy, u których powstanie obowiązek wcześniejszej wymiany kas na kasę fiskalną online będą mogli skorzystać z ulgi na zakup kasy fiskalnej.

Na podstawie przepisu przejściowego zawartego w art. 9 nowelizacji uznaje się, że kasa, która jest wyposażona w interfejs umożliwiający przekazywanie danych przez internet lub przez sieci teleinformatyczne (o których mowa w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii z 28 maja 2018 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące; DzU z 2018 r., poz. 1206), spełnia funkcje, o których mowa w art. 111 ust. 6a ustawy o VAT, w brzmieniu obowiązującym od 1 maja 2019 r. Oznacza to, że podatnicy, którzy posiadają takie kasy, po podłączeniu ich do CRK, mogą uznać, iż spełniają warunek dotyczący stosowania kas fiskalnych online. Nie dotyczy ich zatem obowiązek wymiany kas w terminach, o których mowa w art. 145b ustawy o VAT.

Centralne Repozytorium Kas

Centralne Repozytorium Kas służy do analizy i kontroli danych z kas rejestrujących, których administratorem jest Szef KAS, a także przesyłania poleceń do kas rejestrujących dotyczących pracy kas.

Szef Krajowej Administracji Skarbowej prowadzi CRK, formułuje polecenia do kas rejestrujących i jest administratorem danych w nim zawartych.

Centralne Repozytorium Kas jest systemem teleinformatycznym służącym do:

1) odbierania i gromadzenia danych z kas rejestrujących, które obejmują:

a) dane o sprzedaży wykazane w prowadzonej ewidencji, o której mowa w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT,

b) dane o zdarzeniach zapisywanych w pamięciach kas rejestrujących, mających znaczenie dla pracy kas rejestrujących, które wystąpiły podczas używania tych kas, w tym o fiskalizacji kasy, zmianach stawek podatku, zmianach adresu punktu sprzedaży i datach dokonania przeglądów technicznych;

2) analizy i kontroli danych z kas rejestrujących;

3) przesyłania poleceń do kas rejestrujących, dotyczących pracy kas.

Centralne Repozytorium Kas będzie przesyłało polecenia do kas rejestrujących w zakresie pracy kas, a także będzie zapewniało ich odbiór przez kasy. W szczególności funkcjonalność ta będzie dotyczyła komunikacji w procesie fiskalizacji i będzie obejmowała określenie sposobu i zakresu przesyłania danych z kasy, a także sposobu pracy kasy. Ponadto polecenia te mają zapewnić prawidłową pracę kasy.

Autor jest doradcą podatkowym

Podstawa prawna: art. 111 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

ustawa z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach (DzU z 2019 r., poz. 675)

1 maja 2019 r. weszły w życie, dawno zapowiadane, przepisy dotyczące kas fiskalnych online. Zostały one wprowadzone ustawą z 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy – Prawo o miarach.

Celem nowelizacji jest modernizacja systemu kas rejestrujących w celu wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych. Nowe regulacje pozwalają na stosowanie do ewidencji sprzedaży kas rejestrujących przesyłających dane do centralnego systemu teleinformatycznego, prowadzonego przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej. Ten centralny system to Centralne Repozytorium Kas (dalej: CRK).

Pozostało 95% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona