VAT: gdzie jest opodatkowana usługa magazynowa

Skoro spółka zagraniczna nie posiada żadnych uprawnień do obiektu, w którym są składowane, przeładowywane i przetwarzane towary, to usług takich nie można uznać za związane z nieruchomościami.

Publikacja: 30.04.2018 06:00

VAT: gdzie jest opodatkowana usługa magazynowa

Foto: AdobeStock

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012.689.2017.2.PC).

Spółka z siedzibą w Holandii zajmująca się obrotem paliwami stałymi, zamierza objąć swoją działalnością handlową również Polskę. W zależności od zapotrzebowania spółka zamierza nabywać towary zarówno od polskich, jak i od zagranicznych kontrahentów, w celu ich dalszej odprzedaży klientom w Polsce, innych krajach Unii Europejskiej i w krajach trzecich. Co do zasady, nabyte przez spółkę towary mogą być składowane, przeładowywane lub przetwarzane na terytorium Polski, do momentu otrzymania zamówienia i ich wysyłki.

Ponadto spółka we wniosku podkreśliła, że wszelkie negocjacje, kontrakty, spotkania z dostawcami czy klientami będą prowadzone przez dział handlowy w Holandii. Co więcej, spółka będzie korzystać ze wsparcia działu technicznego znajdującego się w siedzibie spółki, a wszelkie operacje finansowe zamierza wykonywać za pośrednictwem rachunków bankowych, które ma w Holandii. Spółka może natomiast zaangażować na terytorium Polski osoby koordynujące techniczne aspekty dostaw.

W celu realizacji tych planów, spółka zamierza zawrzeć umowę z operatorem magazynowym (zarejestrowanym dla celów VAT w Polsce) posiadającym terminal portowy. Umowa nie będzie dawać spółce prawa do korzystania z określonej części terminalu, a także nie będzie określać konkretnych części terminalu przeznaczonych wyłącznie na składowanie towarów należących do spółki.

Spółka wystąpiła o wydanie interpretacji indywidualnej w celu potwierdzenia, że nabywane usługi magazynowe nie będą uznane za usługi związane z nieruchomościami w rozumieniu art. 28e ustawy o VAT. Tym samym spółka wnioskowała o potwierdzenie, że nabywane usługi nie będą podlegać opodatkowaniu w Polsce, a w przypadku ewentualnego naliczenia VAT w Polsce przez kontrahenta świadczącego usługę, nie będzie spółce przysługiwało prawo do odliczenia.

Organ przychylił się do stanowiska spółki. Wskazał, że skoro nie została wyodrębniona konkretna cześć nieruchomości przeznaczona tylko i wyłącznie do dyspozycji spółki ani też nie określono konkretnej powierzchni magazynowej do wyłącznego korzystania przez spółkę, to usługi magazynowe świadczone na jej rzecz nie mają bezpośredniego związku z nieruchomością. Dyrektor KIS potwierdził, że usługi magazynowania nie będą podlegały opodatkowaniu w Polsce, a w przypadku otrzymania faktury z kwotą VAT od podmiotu świadczącego usługi na rzecz spółki, nie będzie ona uprawniona do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na fakturze.

Komentarz eksperta

Aneta Antkowiak, konsultant w dziale prawnopodatkowym PwC

Usługi związane z nieruchomościami zostały uregulowane w art. 28e ustawy o VAT. Przepis ten nie definiuje jednak usługi związanej z nieruchomościami, a jedynie podaje przykłady takich usług. Pomocne w zdefiniowaniu usług związanych z nieruchomościami są natomiast regulacje unijne. Zgodnie z art. 31a ust. 1 i 2 rozporządzenia wykonawczego Rady UE nr 282/2011 usługami związanymi z nieruchomościami, o których mowa w art. 47 dyrektywy 2006/2011, są jedynie usługi mające bezpośredni związek z nieruchomością, w szczególności wynajem lub wydzierżawienie nieruchomości łącznie z przechowywaniem towarów w wyznaczonej do tego określonej części nieruchomości przeznaczonej do wyłącznego użytku przez usługobiorcę.

Kwestia odpowiedniej kwalifikacji usług magazynowania została także rozstrzygnięta w wyroku TSUE z 27 czerwca 2013 r. w sprawie RR Donnelley Global Turnkey Solutions Polska Sp. z o.o. Trybunał orzekł, że art. 47 dyrektywy 2006/2011 należy interpretować w ten sposób, że kompleksowe usługi w zakresie magazynowania, obejmujące przyjmowanie towarów do magazynu, ich umieszczanie na odpowiednich półkach magazynowych, przechowywanie, pakowanie, wydawanie, rozładunek i załadunek są objęte tym artykułem jedynie wówczas, gdy magazynowanie stanowi świadczenie główne czynności jednolitej, a usługobiorcom jest przyznane prawo używania całości lub części wyraźnie określonej nieruchomości.

W niniejszej sprawie należało rozstrzygnąć czy usługi świadczone przez operatora magazynowego na rzecz spółki będą miały bezpośredni związek z nieruchomością. Za zasadne należy uznać podejście organów, że do świadczonych przez operatora magazynowego usług nie znajdzie zastosowania art. 28e ustawy o VAT, a tym samym miejsce opodatkowania świadczonych usług powinno być ustalone zgodnie z art. 28b ust. 1, w myśl którego miejscem świadczenia usług w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej. Umowa pomiędzy spółką a operatorem magazynowym nie daje bowiem spółce prawa do korzystania z określonej nieruchomości bądź jej części. Jednocześnie należy się zgodzić ze stanowiskiem dyrektora KIS, że w przypadku ewentualnego naliczenia w Polsce VAT od usług magazynowych, spółce nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia. Zgodnie z art. 88 ust. 3a pkt 7 ustawy o VAT nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury, w których została wykazana kwota podatku w stosunku do czynności opodatkowanych, dla których nie wykazuje się kwoty podatku na fakturze – w części dotyczącej tych czynności.

Komentowana interpretacja potwierdza ukształtowane w ostatnich latach stanowisko organów podatkowych w zakresie miejsca opodatkowania usług magazynowych. Interpretacja jest korzystna dla podatników, zgodna z przepisami unijnymi i orzecznictwem TSUE, ponieważ pozwala opodatkować kompleksowe usługi magazynowe poza terytorium Polski, w miejscu siedziby usługobiorcy. Równocześnie, należy zwrócić uwagę, że interpretacja została wydana przy założeniu, że podatnik nie posiada stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce.

Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 28 lutego 2018 r. (0114-KDIP1-2.4012.689.2017.2.PC).

Spółka z siedzibą w Holandii zajmująca się obrotem paliwami stałymi, zamierza objąć swoją działalnością handlową również Polskę. W zależności od zapotrzebowania spółka zamierza nabywać towary zarówno od polskich, jak i od zagranicznych kontrahentów, w celu ich dalszej odprzedaży klientom w Polsce, innych krajach Unii Europejskiej i w krajach trzecich. Co do zasady, nabyte przez spółkę towary mogą być składowane, przeładowywane lub przetwarzane na terytorium Polski, do momentu otrzymania zamówienia i ich wysyłki.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego