Jacek Matarewicz: Po orzeczeniu TSUE możliwy zwrot sankcji VAT

Podatnik ma prawo zakwestionować rozstrzygnięcie, w którym skarbówka ustaliła mu dodatkowe zobowiązanie w VAT - mówi Jacek Matarewicz, partner w Kancelarii Ożóg Tomczykowski.

Publikacja: 29.04.2021 15:20

Wpłata na rachunek powierniczy bez VAT

Wpłata na rachunek powierniczy bez VAT

Foto: AdobeStock

- 15 kwietnia 2021 r. Trybunał Sprawiedliwości UE wydał wyrok w sprawie C-935/19, w którym uznał, że sankcja 20 proc. w ustawie o VAT jest niezgodna z prawem UE. Jakie ma to znaczenie praktyczne dla polskich podatników?

Wyrok ma doniosłe znaczenie praktyczne. Przede wszystkim potwierdza starą regułę niekarania za działania, w których podatnik sam naprawił swój błąd. Istotą kary jest jakaś penalizacja, naprawa tego, co często jest nie do naprawienia. Regułę tę wyraża łacińska paremia znana jeszcze z prawa rzymskiego, tj. Poena constituitur in emendationem hominum, co oznacza, że kara ustanowiona jest w celu poprawienia ludzi. W rozpatrywanej przez TSUE sprawie podatnik sam dokonał korekty rozliczeń VAT oczekiwanej przez organ podatkowy, który zakwestionował prawo do odliczenia VAT naliczonego od nabycia nieruchomości, która powinna była być zwolniona z VAT. Jak wskazał sąd odsyłający, wprowadzenie sankcji administracyjnej miało na celu przekonanie podatników do rzetelnego i starannego wypełniania deklaracji podatkowych. Tymczasem sankcja rozpatrywana w postępowaniu głównym ma raczej charakter opresyjny aniżeli prewencyjny. Podatnik złożył korektę deklaracji, zmniejszył kwotę podlegającą odliczeniu, co w przypadku nienależnego zwrotu VAT lub zapłaty VAT w zbyt małej wysokości zawsze skutkuje koniecznością zapłaty odsetek od zaległości podatkowych. Te odsetki od zaległości podatkowych pełnią funkcję kompensacyjną i rekompensują Skarbowi Państwa uszczerbek finansowy. Pozostając przy paremiach rzymskich, sankcja VAT w pewnych sytuacjach narusza także regułę niekarania dwa razy za to samo, tj. łac. Ne bis in idem.

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego