fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: Nie wszyscy skorzystają z uproszczeń

VAT
VAT: Nie wszyscy skorzystają z uproszczeń
Adobe Stock
Z dniem 1 lipca 2021 r. powinny wejść w życie zmiany w ustawie o VAT, które m.in. mają na celu ułatwienie rozliczania podatku VAT od transgranicznej sprzedaży towarów na rzecz konsumentów. Jednak nie wszyscy podatnicy będą mogli skorzystać z tych ułatwień.

Skomplikowane zasady rozliczenia VAT oraz konieczność rejestracji do celów tego podatku w innych państwach Unii Europejskiej są często postrzegane jako jedna z głównych przeszkód w rozwoju transgranicznej sprzedaży towarów w Internecie (e-commerce) i nie tylko.

Czytaj także: SLIM VAT 2, czyli uproszczenia dla firm

W celu ułatwienia rozliczenia VAT z tytułu transgranicznej sprzedaży na rzecz konsumentów (B2C), w ramach Unii Europejskiej został opracowany i przyjęty tzw. pakiet VAT e-commerce, który powinien być wdrożony i zacząć obowiązywać we wszystkich krajach UE od 1 lipca 2021 r. W Polsce Rada Ministrów przyjęła projekt odpowiedniej ustawy zmieniającej ustawę o podatku od towarów i usług, który będzie teraz procedowany w Parlamencie.

Obecne zasady

Obecnie podatnik VAT wysyłający z Polski towary nabyte od niego przez konsumentów w innych państwach członkowskich UE (tzw. sprzedaż wysyłkowa z terytorium kraju) jest zobowiązany do zarejestrowania się d...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA