fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kwota VAT do odliczenia zależy od przeznaczenia obiektu

Adobe Stock
Gdy nakładów poniesionych na budowę nie da się przypisać w całości do działalności gospodarczej podatnika, kwotę podatku naliczonego ustala się według udziału procentowego, w jakim dana nieruchomość wykorzystywana jest do firmowych celów.

- Prowadzę wraz z mężem gospodarstwo rolne. Jesteśmy podatnikami VAT. Chcemy wybudować dom, który będzie służył celom mieszkaniowym i celom związanym z prowadzoną działalnością. W budynku będzie biuro, szatnia i pomieszczenie gospodarcze, razem ok. 50 m2 (ze 124 m2 całego budynku). Na cele działalności gospodarczej będzie więc przeznaczone ok. 40 proc. powierzchni. Czy aby odliczyć VAT trzeba to zgłosić w urzędzie skarbowym w jakiś „specjalny" sposób? Czy wystarczy po prostu odliczyć te 40 proc. VAT? A może są jeszcze jakieś inne sposoby odliczenia całego VAT? – pyta czytelniczka.

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). A contrario – prawo do odliczenia nie przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników są wykorzystywane do wykonywania czynności innych niż opodatkowane....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA