Kiedy korekta faktury możliwa po upływie przedawnienia

Jeżeli podatnik dostał faktury korygujące od kontrahenta, który po kontroli otrzymał decyzję określającą wysokość zobowiązania podatkowego, to powinien mieć prawo je uwzględnić, mimo że termin na złożenie korekty już minął.

Publikacja: 23.04.2018 05:50

Kiedy korekta faktury możliwa po upływie przedawnienia

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 12 kwietnia 2018 r. (C?8/17 Biosafe – Indústria de Reciclagens S.A.).

Stan faktyczny

Między lutym 2008 r. a majem 2010 r. Biosafe sprzedała na rzecz Flexipiso, granulat kauczuku wytworzony z opon, stosując obniżoną stawkę VAT w wysokości 5 proc. W wyniku kontroli podatkowej przeprowadzonej w 2011 r. za lata podatkowe 2008–2010 portugalski organ podatkowy uznał, że należało zastosować podstawową stawkę VAT w wysokości 21 proc. Biosafe zapłaciła tę kwotę i zażądała zwrotu od Flexipiso, kierując do niej noty obciążeniowe. Flexipiso odmówiła zapłaty uzupełniającej kwoty VAT tłumacząc, że nie będzie mogła odliczyć podatku naliczonego, gdyż czteroletni termin przewidziany w portuglaskim przepisach upłynął i nie jest ona zobowiązana do ponoszenia konsekwencji błędu swojego kontrahenta. Po otrzymaniu odmowy Biosafe wniosła skargę w celu zasądzenia od Flexipiso zwrotu zapłaconej kwoty, powiększonej o odsetki za zwłokę. Skarga została oddalona przez sądy obu instancji, które zgodnie uznały, że mimo istnienia obowiązku przerzucenia VAT, nabywca towarów może być zobowiązany do jego zapłaty, tylko jeżeli faktury lub równoważne dokumenty zostaną wystawione w czasie umożliwiającym mu odliczenie tego podatku. W odniesieniu do not obciążeniowych otrzymanych przez Flexipiso ponad cztery lata po wystawieniu pierwotnych faktur sądy te uznały, że Biosafe nie mogła przerzucić wykazanego na nich VAT na Flexipiso, ponieważ ta ostatnia nie miała już prawa odliczeyć VAT i było pewne, że błąd dotyczący stawki należało przypisać Biosafe.

Biosafe wniosła skargę kasacyjną do Supremo Tribunal de Justiça (sądu najwyższego, Portugalia). Ten ostatni wskazał, że istnieje wątpliwość co do pytania, czy art. 63, 167, 168, 178–180 i 182 dyrektywy VAT oraz zasada neutralności podatkowej sprzeciwiają się przepisom krajowym, z których wynika, że termin, w ciągu którego nabywca może dokonać odliczenia uzupełniającej kwoty VAT, rozpoczyna bieg od daty wystawienia pierwotnych faktur, a nie od daty wystawienia lub otrzymania dokumentów korygujących. Zdaniem tego sądu, istnieje również wątpliwość, czy w takich okolicznościach nabywca może odmówić zapłaty uzupełniającej kwoty VAT ze względu na brak możliwości odliczenia.

Wyrok Trybunału

Trybunał podkreślił, że prawo do odliczenia przewidziane w art. 167 i nast. dyrektywy VAT jest integralną częścią mechanizmu VAT i co do zasady nie podlega ograniczeniu. W szczególności prawo to przysługuje w sposób bezpośredni w stosunku do całego podatku obciążającego transakcje powodujące naliczenie podatku.

Nie jest to jednak prawo bezwzględne i podlega wymogom lub przesłankom o charakterze zarówno materialnym, jak i formalnym. Możliwość wykonywania prawa do odliczenia VAT bez ograniczenia w czasie byłaby bowiem sprzeczna z zasadą pewności prawa, zgodnie z którą podatnik nie może być w nieskończoność narażony na kwestionowanie jego sytuacji podatkowej w zakresie jego praw i obowiązków względem organów podatkowych.

Termin zawity, którego upływ wiąże się dla niewystarczająco starannego podatnika, który nie zgłosił odliczenia podatku naliczonego, z sankcją w postaci utraty prawa do odliczenia VAT, nie jest niezgodny z systemem ustanowionym na mocy dyrektywy VAT, jeżeli praktycznie nie uniemożliwia lub nadmiernie nie utrudnia wykonywania prawa do odliczenia VAT. W okolicznościach sprawy Trybunał uznał, że Flexipiso obiektywnie nie miała możliwości wykonania swojego prawa do odliczenia przed korektą VAT dokonaną przez Biosafe. Wcześniej nie dysponowała bowiem dokumentami korygującymi pierwotne faktury i nie wiedziała, że należna jest uzupełniająca kwota VAT. Dopiero w wyniku tej korekty materialne i formalne przesłanki dające prawo do odliczenia VAT zostały spełnione i w konsekwencji Flexipiso mogła wnieść o uwolnienie od ciężaru VAT należnego lub zapłaconego zgodnie z dyrektywą VAT oraz zasadą neutralności podatkowej. W konsekwencji, ze względu na to, że Flexipiso nie wykazała braku staranności przed otrzymaniem not obciążeniowych, oraz wobec braku nadużycia lub zmowy z Biosafe o znamionach oszustwa, termin, który rozpoczął bieg od dnia wystawienia pierwotnych faktur i który dla niektórych transakcji upłynął przed dokonaniem tej korekty, nie może zostać skutecznie przeciwstawiony prawu do zwrotu VAT.

podstawa prawna: art. 70 § 1 i art. 74 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 201 ze zm.)

Zdaniem eksperta

Podatnik musi mieć faktyczną możliwości odliczenia VAT - Paulina Bąk, Senior Tax Consultant w Dziale Doradztwa Podatkowego w BDO, biuro w Warszawie

Chociaż komentowany wyrok nie zapadł w polskiej sprawie, ma znaczenie także dla polskich podatników. Zgodnie z art. 79 § 2 ordynacji podatkowej prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty oraz wniosku o zwrot nadpłaty wygasa po upływie terminu przedawnienia zobowiązania podatkowego. Przepisu § 2 nie stosuje się, jeżeli ustawy podatkowe przewidują inny tryb zwrotu podatku. Takim odrębnym przepisem jest art. 86 ust. 13 ustawy o VAT, regulujący kwestię możliwości składania korekty podatku naliczonego. Zgodnie z tym przepisem, jeżeli podatnik nie obniżył kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w terminach, o których mowa w art. 86, ust. 10, 11, 12, 16 i 18, to może on obniżyć kwotę podatku należnego przez korektę deklaracji podatkowej za okres, w którym wystąpiło prawo do obniżenia podatku należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku roku, w którym wystąpiło to prawo. Termin przedawnienia dla podatku należnego liczy się przy tym od końca roku, w którym upłynął termin zapłaty. Prowadzi to do sytuacji, że organ podatkowy może w drodze decyzji zmienić wysokość zapłaconego VAT należnego i jednocześnie nie jest możliwe uwzględnienie faktur korygujących po stronie drugiego kontrahenta ze względu na upływ terminu przedawnienia. Jednocześnie to, że podatek naliczony przedawnia się rok „szybciej" niż podatek należny, jest zgodne z prawem UE. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 8 maja 2008 r. w sprawach połączonych C-95/07 i C-96/07 orzekł, że art. 17, 18 ust. 2 i 3 oraz art. 21 ust. 1 lit. b) VI dyrektywy nie sprzeciwiają się uregulowaniom krajowym, które przewidują termin zawity na wykonanie prawa do odliczenia, jeśli poszanowane są zasady równoważności i skuteczności. Jak jednak pokazuje komentowany wyrok, nie można ograniczać prawa do odliczenia VAT gdy podatnik nie miał faktycznej możliwości skorzystania z prawa do odliczenia, a tak jest w przypadku, kiedy kontrahent nie wystawia faktur korygujących. Warunkiem odliczenia VAT jest bowiem właśnie posiadanie faktury lub faktury korygującej.

Miejmy nadzieje, że zaprezentowany przez TSUE tok rozumowania przyjmie się na gruncie polskiej ustawy o VAT. Obecnie zdarzają się wyroki, w których sądy wskazują na możliwość skorygowania VAT naliczonego także po upływie terminu przedawnienia. Takim wyrokiem jest np. nieprawomocny wyrok WSA w Gorzowie Wielkopolskim z 3 marca 2018 r. (I SA/Go 5/17).

Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 12 kwietnia 2018 r. (C?8/17 Biosafe – Indústria de Reciclagens S.A.).

Stan faktyczny

Pozostało 98% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a