fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Faktoring jako narzędzie poprawy płynności finansowej

Faktoring
Faktoring jako narzędzie poprawy płynności finansowej
Adobe Stock
Celem długoterminowym każdego przedsiębiorstwa jest kreowanie wartości firmy. Menedżerowie oraz dyrektorzy finansowi na bieżąco monitorują jej kondycję finansową za pomocą wskaźników zadłużenia, rentowności lub płynności finansowej. Ostatni wskaźnik jest istotny z punktu widzenia zdolności do regulacji bieżących zobowiązań spółki. Jednym ze sposobów poprawienia płynności finansowej w przedsiębiorstwie jest stosowanie faktoringu.

Faktoring jest jedną z najszybciej rozwijających się usług finansowych w Polsce. Korzyści jakie za sobą niesie sprawia, że managerowie oraz dyrektorzy finansowi chętnie sięgają po to narzędzie poprawy płynności finansowej. Obecnie z narzędzia korzysta około 18 tys. podmiotów w Polsce, natomiast łączną wartość wierzytelności objętą faktoringiem w 2019 roku szacuje się na 281,7 mld zł. Co ciekawe, co roku odnotowuje się wzrost wierzytelności faktoringowych średnio o 16 proc.

Czytaj także: Faktoring: jak rozliczyć sprzedaż faktorowi własnej wierzytelności

Na czym to polega

Istotą faktoringu jest zamiana należności z tytułu dostaw i usług na gotówkę. W operacji faktoringu biorą udział trzy podmioty: faktor, przedsiębiorstwo sprzedające towar lub usługę oraz przedsiębiorstwo kupujące towar lub usługę. W pierwszej kolejności sprzedawca sprzedaje towar do swojego klienta dostarczając do niego towar oraz wystawia za to fakturę sprzedaży VAT. Następnie kupu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA