fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Transport: jak opodatkować transakcję łańcuchową

ciężarówka
Han Chenxu/ Unsplash
Gdy transport jest organizowany przez pierwszy podmiot w łańcuchu, opodatkowanie pierwszej dostawy zależy od tego jaki numer VAT UE poda mu pośrednik do rozliczenia transakcji.

Polski podatnik (spółka z o.o.) sprzedaje towar polskiemu kontrahentowi, posiadającemu zarejestrowaną działalność na terenie Polski, przy czym towar ma zostać wysłany bezpośrednio do klienta tego kontrahenta, który znajduje się na terenie innego państwa UE (Włoch). Istotną okolicznością w tej sprawie jest to, że transport organizowany jest przez pierwszy podmiot w łańcuchu. Czy dostawę do polskiego kontrahenta spółka powinna potraktować jako dostawę krajową czy jako wewnątrzwspólnotową dostawę towarów (WDT)? – pyta czytelnik.

W analizowanym przypadku mamy do czynienia z transakcją łańcuchową. W transakcjach łańcuchowych ten sam towar sprzedawany jest kolejno przez kilka podmiotów uczestniczących w łańcuchu dostaw. Przy czym towar dostarczany jest bezpośrednio od pierwszego do ostatniego podmiotu w łańcuchu, z pominięciem podmiotów pośredniczących. Rozliczenie takich transakcji – ze względu na ich specyficzną konstrukcję – nadal sprawia podatnikom prob...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA