Kiedy można odliczyć VAT od zakupu motocykla

Paliwo do jednośladu jest wydatkiem związanym z jego eksploatacją, ale kask i ochronna kamizelka już nie.

Publikacja: 14.04.2018 12:00

Kiedy można odliczyć VAT od zakupu motocykla

Foto: AdobeStock

- Jeden z klientów mojego biura zamierza na potrzeby swojej firmy kupić motocykl i akcesoria niezbędne dla bezpiecznego korzystania z pojazdu, i wykorzystywać go w tzw. działalności mieszanej. Poza tym zamierza umieścić logo swojej firmy na kasku, kurtce i pozostałych elementach odzieży ochronnej. Jak rozliczyć te wydatki w VAT? – pyta czytelnik.

Jeśli zakupiony przez przedsiębiorcę jednoślad ma służyć tzw. działalności mieszanej, to przy nabyciu pojazdu oraz paliwa do jego napędu odliczy on tylko 50 proc. VAT.

W interpretacji z 27 listopada 2017 r. (0115-KDIT1-2.4012. 579.2017.1.PS) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał te wydatki za związane z eksploatacją pojazdu samochodowego w działalności mieszanej. Nie zaliczył do nich jednak wydatków na ochronną odzież dla informatyka-motocyklisty.

Z pytaniem do organu zwrócił się przedsiębiorca-osoba fizyczna (podatnik VAT czynny,) zajmujący się m.in. doradztwem w zakresie informatyki, naprawą i konserwacją maszyn, sprzedażą hurtową komputerów, urządzeń peryferyjnych i oprogramowania, zarządzaniem stronami internetowymi. Działalność w całości podlega opodatkowaniu VAT. Na potrzeby prowadzonej działalności kupił motocykl oraz akcesoria (kurtkę, kask i pozostałe elementy odzieży, które stanowią przesłanki bezpieczeństwa oraz są wymagane prawem o ruchu drogowym. Odzież planował opatrzyć w sposób trwały i widoczny nazwą swojej firmy.

Podatnik podkreślał, że charakter prowadzonej działalności wiąże się z koniecznością szybkiego dotarcia do klienta. Najlepszym rozwiązaniem zapewniającym mobilność, a więc szybki dostęp do klienta, jest korzystanie z motocykla. Poruszanie się i parkowanie jednośladem, a nie samochodem w centrum dużego miasta (szczególnie w godzinach szczytu), jest sprawniejsze. Zakup motocykla uzasadniał także niższymi kosztami eksploatacji w stosunku do samochodu (np. niższe koszty paliwa, ubezpieczenia). Motocykl miał być wykorzystywany także do celów osobistych. Przedsiębiorca zapytał, czy ma prawo odliczyć połowę VAT naliczonego z tytułu zakupu motocykla, paliwa do niego oraz odzieży ochronnej.

W przypadku wydatków związanych z pojazdami samochodowymi kwotę podatku naliczonego co do zasady stanowi 50 proc. kwoty podatku wynikającej m.in. z faktury otrzymanej przez podatnika (zob. art. 86a ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT).

Do wydatków związanych z pojazdami samochodowymi, stosownie do art. 86a ust. 2 ustawy o VAT, zalicza się wydatki dotyczące:

1) nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów oraz nabycia lub importu ich części składowych;

2) używania tych pojazdów na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, związane z tą umową, inne niż wymienione w pkt 3;

3) nabycia lub importu paliw silnikowych, oleju napędowego i gazu, wykorzystywanych do napędu tych pojazdów, usług naprawy lub konserwacji tych pojazdów oraz innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub używaniem tych pojazdów.

Definicje z przepisów o ruchu drogowym

Przez pojazdy samochodowe w przepisach o VAT rozumie się pojazdy samochodowe w rozumieniu przepisów o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (zob. art. 2 pkt 34 ustawy o VAT).

- Pojazd samochodowy to pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia jazdę z prędkością przekraczającą 25 km/h. Określenie to nie obejmuje ciągnika rolniczego (zob. art. 2 pkt 33 prawa o ruchu drogowym).

- Pojazd silnikowy to z kolei pojazd wyposażony w silnik, z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego (zob. art. 2 pkt 32 prawa o ruchu drogowym).

- Pojazd to środek transportu przeznaczony do poruszania się po drodze oraz maszyna lub urządzenie do tego przystosowane (zob. art. 2 pkt 31 prawa o ruchu drogowym).

- Motocyklem jest pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół (zob. art. 2 pkt 45 Prawa o ruchu drogowym).

Odliczenie z ograniczeniem

Motocykl jest pojazdem samochodowym, w świetle przepisów prawa o ruchu drogowym, a także art. 2 pkt 34 ustawy o VAT, a zatem w kwestii prawa do odliczenia będzie mieć zastosowanie art. 86a ustawy o VAT. Tym samym w opisanym stanie faktycznym organ przyznał przedsiębiorcy prawo do odliczenia 50 proc. VAT od zakupu motocykla i paliwa do niego, w sytuacji, gdy pojazd będzie wykorzystywany w działalności mieszanej.

Z kolei, w przypadku nabycia kasku, odzieży ochronnej, rękawic oraz kamizelki do jazdy na motocyklu, w w/w interpretacji Dyrektor KIS stwierdził, że akcesoria te nie spełniają podstawowego warunku wynikającego z art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług pozwalającego na odliczenie podatku od ich zakupu, gdyż nie stanowią towarów związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdu.

—Marcin Szymankiewicz

podstawa prawna: ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1221 ze zm.)

podstawa prawna: ustawa z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (tekst jedn. DzU z 2017 r., poz. 1260 ze zm.)

Zdaniem autora

Marcin Szymankiewicz, doradca podatkowy

Wnioski organ jakie wciągnął w komentowanej interpretacji odnośnie do odliczenia podatku naliczonego od nabytych akcesoriów w postaci kasku, odzieży ochronnej, rękawic oraz kamizelki są nieprawidłowe. Dyrektor KIS podkreślił co prawda, że „zgodnie ze wskazaniem wnioskodawcy przedmiotem interpretacji była jedynie kwestia prawa do odliczenia podatku naliczonego na podstawie art. 86a ustawy o podatku od towarów i usług". Jednak art. 86a ustawy o VAT nie określa warunków, jakie muszą być spełnione, aby możliwe było odliczenie, a jedynie limituje kwotę podatku naliczonego w przypadków związanych z pojazdami samochodowymi. Warunki te określają art. 86, art. 88 i art. 90 ustawy o VAT. Skoro akcesoria te nie stanowią towarów związanych z eksploatacją lub używaniem pojazdu, to nie powinno się do nich stosować ograniczenia wynikającego z art. 86a ustawy o VAT. To oznaczałoby, że cała kwota VAT wynikającego z otrzymanej faktury ich zakupu stanowi podatek naliczony. Natomiast o tym, czy ten podatek naliczony podlega odliczeniu, decyduje związek ze sprzedażą opodatkowaną (zob. art. 86 ust. 1 ustawy o VAT), z zastrzeżeniem art. 88 ustawy o VAT określającego katalog wyłączeń prawa do odliczenia.

- Jeden z klientów mojego biura zamierza na potrzeby swojej firmy kupić motocykl i akcesoria niezbędne dla bezpiecznego korzystania z pojazdu, i wykorzystywać go w tzw. działalności mieszanej. Poza tym zamierza umieścić logo swojej firmy na kasku, kurtce i pozostałych elementach odzieży ochronnej. Jak rozliczyć te wydatki w VAT? – pyta czytelnik.

Jeśli zakupiony przez przedsiębiorcę jednoślad ma służyć tzw. działalności mieszanej, to przy nabyciu pojazdu oraz paliwa do jego napędu odliczy on tylko 50 proc. VAT.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe