fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Jak rozliczać VAT przy fakturowaniu zgodnie z postępem prac

Faktura
Adobe Stock
W przypadku projektów obejmujących dostawy kompleksowe, transakcję należy w całości opodatkować według zasad właściwych dla świadczenia głównego.

Przy długoterminowych projektach obejmujących kompleksowe dostawy powszechną praktyką jest rozliczanie się z nabywcą na podstawie harmonogramu płatności. Określa się w nim etapy realizacji świadczenia (tzw. kamienie milowe) i przypisuje do nich określone części wynagrodzenia, za które wystawiane są faktury. Rozwiązanie to pozwala na finansowanie inwestycji wraz z postępem prac i jest często stosowane w takich branżach jak budowlana czy energetyczna, jak również w przypadku dostaw skomplikowanych maszyn „pod klucz". Taki sposób rozliczeń może jednak wzbudzać wątpliwości w zakresie tego, kiedy powstaje obowiązek podatkowy w VAT.

Obowiązek podatkowy

Zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy w VAT powstaje z chwilą wykonania usługi lub dokonania dostawy (przeniesienia prawa do rozporządzania towarem jak właściciel na nabywcę). Ustawa o VAT przewiduje jednocześnie wiele odstępstw od tej zasady ogólnej. Najczęściej spotykanym jest otrzymanie zaliczki na...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA