Usługi świadczone za granicą - zasady odliczania VAT

Przedsiębiorca ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o naliczony od towarów nabytych w Polsce, ale zużytych do transakcji wykonanych i opodatkowanych na terytorium innego państwa.

Publikacja: 01.04.2019 06:40

Usługi świadczone za granicą - zasady odliczania VAT

Foto: Adobe Stock

Zasadniczo opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Jednak podmioty oferujące swoje produkty i usługi często nie ograniczają się do sprzedaży tylko na terytorium Polski. Działają również na terenie Unii Europejskiej i w krajach trzecich. Zgodnie z przepisami ustawy o VAT nie każda sprzedaż podlega opodatkowaniu w Polsce. Należy się zatem zastanowić czy podatnicy zachowują w takim przypadku prawo do odliczenia podatku naliczonego w Polsce.

Czytaj także: Gdzie rozliczyć podatek VAT, gdy czynności są wykonywane za granicą

Przykładem usług, dla których miejsce opodatkowania polskiego przedsiębiorcy nie znajduje się w Polsce, są usługi związane z nieruchomościami. Stosownie bowiem do art. 28e ustawy o VAT, miejscem świadczenia usług związanych z nieruchomościami jest miejsce położenia nieruchomości. Przepis dotyczy m.in. usług świadczonych przez rzeczoznawców, pośredników w obrocie nieruchomościami, usług zakwaterowania w hotelach lub obiektach o podobnej funkcji, takich jak ośrodki wczasowe lub miejsca przeznaczone do użytku jako kempingi, użytkowania i używania nieruchomości oraz usług przygotowywania i koordynowania prac budowlanych, takich jak usługi architektów i nadzoru budowlanego. Przepis ten jest implementacją art. 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej, co oznacza, że analogiczne przepisy obowiązują we wszystkich krajach UE.

Przykład

Spółka XYZ sp. z o.o., będąca czynnym podatnikiem VAT, świadczy usługi budowlane na terytorium kraju oraz w Czechach. Materiały wykorzystywane do usług świadczonych w obu państwach są nabywane w Polsce. Część materiałów jest wywożona przez spółkę na własną rękę do Czech, a następnie wykorzystywana do świadczonych tam usług związanych z nieruchomością.

Spółka ma wątpliwość co do prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony od zakupu materiałów, które zostały wywiezione i zużyte w Czechach.

Podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku wynikających z otrzymanych przez podatnika faktur. Jednocześnie podatnik nie ma prawa do odliczenia podatku naliczonego w przypadku zaistnienia przesłanek negatywnych wskazanych w art. 88 ustawy o VAT, m.in. od nabycia usług noclegowych i gastronomicznych. Na potrzeby niniejszego przykładu przyjmujemy, że transakcja spełnia te warunki i zasadniczo spółce przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego. Nie budzi zatem wątpliwości, że spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego od wydatków poniesionych na materiały budowlane zużyte do usług świadczonych i opodatkowanych w Polsce.

Spółka świadczy jednak także usługi budowlane związane z nieruchomością położoną na terenie Czech. Miejscem świadczenia usług są Czechy, a transakcja nie podlega opodatkowaniu w Polsce. Warto jednak zaznaczyć, że są to tożsame usługi do tych wykonywanych na terytorium kraju. Wobec tego należy odnieść się do art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnik ma również prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, gdy:

- importowane lub nabyte towary i usługi dotyczą dostawy towarów lub świadczenia usług przez podatnika poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te były wykonywane na terytorium kraju,

- podatnik posiada dokumenty, z których wynika związek odliczonego podatku z tymi czynnościami.

Sam fakt odpłatnego świadczenia usług w Czechach nie jest wystarczającą przesłanką do odliczenia podatku naliczonego. Podatnik musi jeszcze posiadać dokumenty potwierdzające związek pomiędzy nabytymi materiałami a świadczonymi w Czechach usługami. Dopiero spełnienie ww. przesłanek łącznie pozwoli spółce na odliczenie podatku naliczonego od materiałów nabytych w Polsce, ale wykorzystanych do działalności opodatkowanej na terytorium innego kraju.

Stanowisko to potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z 2 stycznia 2019 r. (0111-KDIB3-3.4012.303.2018.1.PJ). W piśmie tym czytamy: „Usługa świadczona przez Wnioskodawcę, gdyby była wykonywana na terytorium kraju, byłaby opodatkowana podatkiem od towarów i usług, wobec tego posiadając stosowne dokumenty, z których wynika związek poniesionych wydatków – nabytych towarów i usług – z usługami budowlanymi świadczonymi poza terytorium kraju, Wnioskodawca jest uprawniony do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z dokonywanych w Polsce zakupów na potrzeby usług budowlanych wykonywanych we Francji".

Autorka jest doradcą podatkowym, starszym konsultantem podatkowym w ECDP sp. z o.o.

www.ecdpgroup.com

podstawa prawna: art. 28e, 86 ust. 1, art. 86 ust. 2, art. 86 ust. 8 pkt 1, art. 88 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

podstawa prawna: art. 47 dyrektywy 2006/112/WE Rady z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodane (Dz.U.UE.L.2006.347.1 z dnia 2006.12.11)

Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe