fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fiskus nie może żądać podatku od każdej sprzedaży

123RF
Nie sposób twierdzić, że jeżeli gmina jest czynnym zarejestrowanym podatnikiem, to status ten ma w odniesieniu do wszelkich swoich transakcji.

Spór w sprawie dotyczył podatkowego statusu gminy na gruncie VAT. Konkretnie konsekwencji prawnych w sferze ustawy o VAT odpłatnego zbycia przez gminę mienia nabytego przez nią w drodze dziedziczenia, jako spadkobierca ostateczny.

Gmina wyjaśniła we wniosku o interpretację, że jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT, który dokonuje scentralizowanego rozliczenia podatkowego tej daniny. Z uwagi na przepisy cywilne nabywa pewne składniki majątkowe bez swojej woli, z mocy samego prawa, w wyniku spadkobrania. Jest tzw. Spadkobiercą ostatecznym, gdy zmarły nie ma innego.

Czytaj także: Sprzedajesz w internecie? Zainteresuje się tobą fiskus

W takim przypadku po nabyciu spadku może się znaleźć się w jednej z dwóch sytuacji. Może nabyte rzeczy przyjąć do swojego majątku i wykorzystywać w prowadzonej przez siebie działalności np. korzysta z samochodu, a potem po upływie pewnego czasu zbywa je na podstawie umów cywilnoprawnych. Gmina może też realizując uprawnienia właścici...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA