VAT trzeba doliczyć do przesyłki tak samo jak do ceny towaru

Sprzedawca dostarczający klientowi towar opodatkowany VAT nie może pominąć doliczenia daniny do kosztów transportu. Dotyczy to też Poczty Polskiej.

Publikacja: 30.03.2016 07:49

VAT trzeba doliczyć do przesyłki tak samo jak do ceny towaru

Foto: 123RF

Nie można oddzielać kosztów przesyłki od ceny towaru. Jeśli jest on obciążony VAT, opodatkowana będzie też przesyłka, mimo że dokonuje jej Poczta Polska, której usługi zasadniczo są zwolnione z podatku.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Poczta prowadzi internetowy sklep filatelistyczny, w którym sprzedaje towary opodatkowane na różnych zasadach. Znaczki o wartości wyłącznie kolekcjonerskiej, np. wycofane z obiegu, znaczki obcej administracji, foldery czy książki są opodatkowane VAT. Oprócz nich w sklepie można też kupić znaczki, które mogą być wykorzystane do opłacenia przesyłki. Te z kolei są ustawowo zwolnione z VAT.

Poczta zapytała izbę skarbową o zasady opodatkowania VAT usług doręczenia zakupów w sklepie. Nowy regulamin miał przewidywać możliwość odbioru towaru w placówkach albo dostarczenie ich przesyłką pocztową lub kurierską – w ramach usług poczty.

Poczta zapytała, czy prawidłowe będzie dokumentowanie opłat za przesyłkę odrębnie od wartości towarów i stosowanie do nich odrębnych zasad opodatkowania, tj. doliczanie odpowiedniej stawki albo stosowanie zwolnienia. Jej zdaniem w opisanym przypadku istnieją dwie niezależne transakcje. Nabywca może skorzystać z przesyłki, ale może też tego uniknąć. Powinien więc ponosić koszt przesyłki niezależnie od ceny walorów filatelistycznych lub znaczków obiegowych, gdyż jest to całkowicie odrębna i niezależna usługa. Koszty te powinny być wyodrębnione na fakturze oddzielnie, a gdy usługa pocztowa ma charakter powszechny, spółka powinna stosować zwolnienie z VAT.

Poczta twierdziła także, że nie może uważać sprzedaży znaczków i ich dostawy za jedno świadczenie, bo spowodowałoby to wzrost ceny znaczka, a wynika ona wprost z cennika powszechnych usług pocztowych i zgodnie z prawem pocztowym nie można jej zmieniać. Nie przekonało to jednak ani izby skarbowej, ani WSA w Warszawie, do którego Poczta zaskarżyła niekorzystną interpretację.

Sąd stwierdził, że zgodnie z art. 29a ust. 6 ustawy o VAT podstawa opodatkowania obejmuje m.in. koszty transportu pobierane przez dokonującego dostawy lub usługodawcę od nabywcy lub usługobiorcy i nie ma możliwości odejścia od tej zasady.

Sąd zauważył też, że przychylenie się do stanowiska Poczty stawiałoby ją na uprzywilejowanej pozycji wobec sklepów, które doliczałyby do ceny towarów i przesyłki VAT. Te jednak w praktyce mogą, jak wskazują interpretacje podatkowe, uniknąć doliczania VAT do kosztów przesyłki. W regulaminie sklepu zapisuje się, że sprzedawca wysyła towar jako pełnomocnik nabywcy. W takiej sytuacji nie opodatkowuje przesyłki (interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2016 r., nr IBPP2/4512-1083/15/ICz).

sygnatura akt: III SA/Wa 897/15

Nie można oddzielać kosztów przesyłki od ceny towaru. Jeśli jest on obciążony VAT, opodatkowana będzie też przesyłka, mimo że dokonuje jej Poczta Polska, której usługi zasadniczo są zwolnione z podatku.

Tak wynika z wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
ZUS
ZUS przekazał ważne informacje na temat rozliczenia składki zdrowotnej
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo karne
NIK zawiadamia prokuraturę o próbie usunięcia przemocą Mariana Banasia
Aplikacje i egzaminy
Znów mniej chętnych na prawnicze egzaminy zawodowe
Prawnicy
Prokurator Ewa Wrzosek: Nie popełniłam żadnego przestępstwa
Prawnicy
Rzecznik dyscyplinarny adwokatów przegrał w sprawie zgubionego pendrive'a