Zmiany w JPK_VAT: oznaczenie „MPP" będzie dotyczyć wszystkich transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności

Oznaczenie „MPP" będzie dotyczyć wszystkich transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności, nie tylko obowiązkiem jego stosowania.

Publikacja: 24.03.2021 06:38

JPK_VAT

JPK_VAT

Foto: AdobeStock

JPK_VAT okazał się sporą rewolucją dla podatników i od początku wywoływał wiele wątpliwości. Ministerstwo Finansów dostrzegło problem i przygotowało propozycję zmian w raportowaniu JPK_VAT, czyli ewidencji połączonej z deklaracją.

Jedna ze zmian ma ułatwić życie podatnikom stosującym metodę podzielonej płatności, tzw. MPP. Ma polegać na tym, że oznaczenie „MPP" będzie dotyczyć wszystkich transakcji objętych mechanizmem podzielonej płatności, nie tylko – jak to jest obecnie – obowiązkiem jej stosowania. Jak wskazano w uzasadnieniu projektu, obowiązek wykazania w JPK_VAT będzie odnosił się do przypadków, w których MPP stosowany jest również dobrowolnie. W ocenie ekspertów wywoła to jednak więcej zamieszania, a rozliczeń nie ułatwi.

Czytaj także:

Nowy JPK wchodzi w życie, ale wątpliwości zostają

– Obecnie konieczność wykazywania w JPK_VAT transakcji objętych obowiązkowym MPP jest problematyczne dla części podatników. Wielu w ogóle ma bowiem problem z ustaleniem, czy podzielona płatność jest obowiązkowa czy nie. I nie wiadomo, co w sytuacji, gdy podatnik błędnie uznał, że musi stosować MPP – tłumaczy Krzysztof J. Musiał, doradca podatkowy, partner w kancelarii Musiał i Partnerzy. Jego zdaniem ujmowanie w JPK_VAT także przypadków, w których mechanizm podzielonej płatności stosowany jest dobrowolnie, nie rozwiąże problemu.

Podobnie uważa Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP Kolibski, Nikończyk, Dec & Partnerzy.

– Pojawia się podstawowa wątpliwość, jak rozumieć pojęcie „transakcja objęta mechanizmem podzielonej płatności". W uzasadnieniu projektu wskazuje się, że to także sytuacje, w których MPP stosowany jest dobrowolnie. Nie wiadomo, czy chodzi o możliwość zastosowania, bo tę co do zasady można stosować do prawie każdej czynności opodatkowanej, czy tylko o faktyczne zastosowanie – podkreśla ekspert.

Andrzej Nikończyk dodaje, że może się też zdarzyć, iż kontrahent zapłaci za fakturę podzieloną płatnością już po złożeniu JPK_VAT. Wtedy pojawia się pytanie o prawidłowość pierwotnie złożonego pliku i ewentualnie obowiązek jego skorygowania.

– Faktura może być opłacona w podzielonej płatności tylko w części. Nie ma obowiązku opłacania całej należności w MPP, gdy ta metoda nie jest obowiązkowa. W tej sytuacji nie wiadomo, czy taka faktura powinna zostać wykazana w JPK_VAT z oznaczeniem MPP czy nie – tłumaczy ekspert.

W ocenie Krzysztofa J. Musiała proponowane zmiany w JPK_VAT są nieprzemyślane i pojawi się jeszcze więcej wątpliwości.

– Przede wszystkim podatnicy jeszcze bardziej będą musieli pilnować, jakie faktury otrzymują od kontrahentów, i śledzić, jak otrzymali płatność. Dla wielu próg 15 tys. zł, który ma znaczenie dla stosowania MPP, nie będzie już żadnym ułatwieniem przy wypełnianiu JPK_VAT – konkluduje Musiał.

Etap legislacyjny: konsultacje i opiniowanie

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona