fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Eksperci o uproszczeniu rozliczeń VAT: zmiany muszą być przemyślane

123RF
Eksperci popierają planowane przez Ministerstwo Finansów uproszczenie rozliczeń VAT. Nie są jednak zgodni w ocenie skutków budżetowych tych rozwiązań.

Ministerstwo chce ułatwić życie podatnikom, których przychody nie przekraczają rocznie 150 tys. zł. Obecnie firmy te są zwolnione z VAT, mogą jednak zrezygnować ze zwolnienia z podatku. Wyjątek stanowią m.in. firmy świadczące usługi doradztwa czy firmy prawnicze.

Ministerstwo zastanawia się nad podniesieniem progu do kwoty 200 tys. zł albo nad uproszczeniem rozliczeń dla tej grupy podmiotów. Chodzi o wprowadzenie ryczałtu kwotowego lub procentowego od obrotu. Eksperci nie są jednomyślni w ocenie tych propozycji.

– To bardzo dobry pomysł, szczególnie podniesienie progu VAT do kwoty 200 tys. zł. Efektem byłoby zmniejszenie liczby podatników, co pozwoliłoby fiskusowi zaoszczędzić na kosztach ich obsługi. Pozwoliłoby też tym podmiotom ograniczyć koszty administracyjne. Podniesienie progu VAT mogłoby też oznaczać korzyści fiskalne dla budżetu także z tego powodu, że firmy zwolnione z podatku nie mogą odzyskać VAT od zakupów – mówi Tomasz Grunwald, doradca podatkowy i partner w KPMG.

Jego zdaniem trudno na tym etapie ocenić, na czym miałoby polegać wprowadzenie ryczałtu. Być może MF chce zastosować system podobny do rozliczenia rolników ryczałtowych.

– To jednak zamiast uproszczenia oznaczałoby raczej komplikację systemu – mówi.

Z kolei Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy i partner w KNDP, obawia się niekorzystnych skutków dla budżetu. – Mam mieszane uczucia. Wszelkie uproszczenie systemu VAT byłoby cenne i warto nad nim pracować. Jednak zmiany planowane przez MF mogą mieć daleko idące i nieoczekiwane skutki budżetowe – mówi.

Według MF firmy o przychodach do 150 tys. zł rocznie stanowią aż 51 proc. liczby podatników VAT (880 tys.), ale generują jedynie 0,84 proc. łącznego obrotu. W 2014 r. wpłaciły do budżetu per saldo 121 mln zł. Chodzi o różnicę między kwotami VAT wpłaconymi do budżetu przez podatników a kwotami zwróconymi im przez organy podatkowe.

Andrzej Nikończyk zwraca uwagę, że ministerstwo nie przedstawiło danych, ile VAT wpłacają do budżetu podatnicy z tej grupy, a ile budżet wypłaca im z tytułu zwrotu podatku. Może się okazać, że po wprowadzeniu ryczałtowego rozliczenia VAT będą wpłacać mniej, a suma zwrotów pozostanie na dotychczasowym poziomie. W efekcie budżet poniesie straty.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA