fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: Koniec oszustw olejowych

123RF
Ministerstwo Finansów obejmie oleje roślinne systemem monitoringu przewozu.

Oszustwa podatkowe z wykorzystaniem oleju rzepakowego mogą być ukrócone. Projekt ministerialnego rozporządzenia zakłada, że przewóz olejów roślinnych, obok paliw i wyrobów tytoniowych, będzie pod lupą fiskusa.

Rozporządzenie ma uzupełnić ustawę o monitorowaniu przewozu drogowego towarów, która czeka na podpis prezydenta. Jej najważniejsze reguły mają obowiązywać od 1 maja. Ustawa przewiduje – ogólnie mówiąc – śledzenie ruchu ciężarówek z towarami wrażliwymi, co ma wyeliminować ich niewłaściwe użycie.

Projekt rozporządzenia zakłada zastosowanie reżimu monitoringu, jeśli masa brutto przesyłki oleju przekracza 500 kg lub jej objętość przekracza 500 litrów.

Problem wyłudzeń VAT w obrocie olejem rzepakowym już kilkakrotnie opisywaliśmy na łamach „Rzeczpospolitej". Jest poważny, bo Ministerstwo Finansów szacuje skalę wyłudzeń w 2016 r. na ponad 1 mld zł. Niestety, kontrole skarbowe często stawiały zarzuty legalnie działającym firmom.

Pierwszym krokiem ministerstwa było objęcie olejów reżimem solidarnej odpowiedzialności za VAT od 1 stycznia 2017 r. W kwestii wprowadzenia olejów do systemu monitorowania przewozu MF kilkakrotnie zmieniało zdanie, ale ostatecznie zdecydowało się na wydanie rozporządzenia.

Zadowolenia z takiego obrotu sprawy nie kryje Zbigniew Podhajski, prezes firmy Euroservice.

– Monitorowanie przewozu towarów powinno pomóc w eliminowaniu oszustów z rynku – twierdzi Podhajski.

Jego firmie, wykorzystującej oleje do produkcji komponentów do biopaliw, postawiono zarzuty wyłudzania VAT i dokonywania fikcyjnych transakcji (choć cały obrót był ściśle inwentaryzowany).

– Wciąż do rozwiązania pozostaje kwestia masowych kontroli wszczętych przez urzędy kontroli skarbowej. Skoro państwo przez tyle lat nie potrafiło zidentyfikować oszustów, to należy uznać za absurdalne zarzuty urzędników, że przedsiębiorcy powinni byli wiedzieć, iż kupili olej od nierzetelnego kontrahenta – zwraca uwagę Podhajski.

etap legislacyjny: uzgodnienia międzyresortowe

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA