MF wyjaśnia, kiedy prawnik jest zwolniony z kasy fiskalnej

Ministerstwo Finansów wyjaśniło zasady stosowania przez prawników kas fiskalnych. Jak poinformowało, nie są planowane żadne zmiany w tym zakresie.

Publikacja: 17.03.2021 13:53

MF wyjaśnia, kiedy prawnik jest zwolniony z kasy fiskalnej

Foto: Adobe Stock

Poseł PiS Tomasz Rzymkowski, który sam jest doktorem prawa, zapytał MF o zasady skorzystania ze zwolnienia z ewidencjonowania przychodów na kasie fiskalnej przewidzianego w § 4 ust. 3 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z 28 grudnia 2018 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2018 r. poz. 2519). Zgodnie z tym przepisem, zwolnienie jest możliwe „jeżeli świadczenie tych usług zgodnie z warunkami określonymi w poz. 37 załącznika do rozporządzenia, ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków". Ponadto zwolnienie przysługuje, gdy usługa jest świadczona w formie online lub telefonicznie, a zapłata za świadczoną usługę trafia na konto bankowe, za pośrednictwem poczty lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z dokumentacji jasno wynika, jakich czynności dotyczyła świadczona usługa.

Poseł chciał wiedzieć, czy te zasady mają zastosowanie do prawników. Poprosił też o wyjaśnienie, czy obowiązek stosowania kasy dotyczy prawników, którzy sporadycznie wykonują usługi prawnicze dla osób fizycznych w kancelarii. A także tych, którzy są czynnymi podatnikami VAT i na każdą wykonaną usługę wystawiają fakturę.

Na koniec poseł poprosił o informację, czy MF zamierza utrzymać w dotychczasowym zakresie zwolnienie z kasy fiskalnej dla prawników, czy też może planuje je rozszerzyć (interpelacja nr 19623).

W odpowiedzi MF podało, że zmian nie będzie.

- Planowane jest utrzymanie dotychczasowych przepisów dotyczących ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących usług prawniczych -  podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Jan Sarnowski.

Wiceminister Sarnowski wyjaśnił, że prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ma charakter obowiązkowy i powszechny, choć minister finansów może zwolnić w drodze rozporządzenia niektóre grupy podatników oraz niektóre czynności z obowiązku stosowania kas, a także określić warunki korzystania ze zwolnienia, mając na uwadze interes publiczny, a zwłaszcza sytuację budżetu państwa. Aktualnie obowiązujące rozporządzenie ministra finansów określa zakres zwolnień z kas na lata 2019-2021 r. Jeżeli podatnik spełnia warunki, o których mowa w przepisach rozporządzenia, to może korzystać ze zwolnienia z obowiązku stosowania kasy.

- W odniesieniu do dziedzin, gdzie ma miejsce szczególnie wysokie ryzyko występowania nadużyć podatkowych przy dostawach towarów i przy świadczeniu usług, na wniosek organów kontroli skarbowej wprowadzono zasadę, zgodnie z którą ustawowy obowiązek stosowania kas rejestrujących egzekwuje się bez względu na poziom osiągniętych obrotów oraz wyklucza się zwolnienia wynikające z załącznika do rozporządzenia. Powyższa zasada ma zastosowanie m.in. przy świadczeniu usług prawniczych, z wyłączeniem czynności notarialnych - wskazał wiceminister.

Jak wyjaśnił, w tym przypadku zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących, nie stosuje się. Wyjątkiem są jednak usług o których mowa w § 4 ust. 1 pkt 2 lit. f-h rozporządzenia, czyli m.in. usługi prawnicze, jeżeli świadczenie tych usług odbywa się  wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.

Możliwe jest zatem skorzystanie ze zwolnienia z obowiązku ewidencji na kasie rejestrującej usług prawniczych, jeśli zostaną spełnione łącznie dwa warunki:

- Po pierwsze należy spełnić warunek, aby świadczący usługę otrzymał w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynikało,jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Po drugie należy spełnić warunek, aby usługi świadczone były wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub ich rezultat przekazywany był wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków.W świetle powyższego, wskazani w interpelacji prawnicy będą mogli korzystać ze zwolnienia od ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, jedynie wtedy, gdy spełnią łącznie wszystkie warunki wymagane w rozporządzeniu - wyjaśnił wiceminister w odpowiedzi na interpelację.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego