Odliczenie VAT gdy inna firma korzysta z auta

Podatnik, który oddał samochody osobowe w odpłatne używanie agentom prowadzącym własną działalność, w ogóle nie rozliczy VAT od paliwa związanego z ich eksploatacją.

Publikacja: 14.03.2019 08:15

Odliczenie VAT gdy inna firma korzysta z auta

Foto: 123RF

W środę Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, której fiskus odmówił odliczenia VAT od paliwa do wyleasingowanych aut. To ważne orzeczenie, bo dotyczy dość powszechnej sytuacji, gdy samochody są odpłatnie udostępniane na podstawie umów agentom podatnika.

Czytaj także: Nowe prawo 2019: prywatny samochód w firmie - odliczenia

Z wniosku wynikało, że spółka zajmuje się sprzedażą hurtową części i akcesoriów do aut, a także wynajmem i dzierżawą pojazdów. Konsekwencją przyjętego modelu biznesowego jest m.in. zawieranie umów agencyjnych. Agentami są osoby prowadzące własną działalność, które zajmują się m.in. pozyskiwaniem zamówień i pośredniczeniem przy zawieraniu umów. Na podstawie umowy spółka przekazuje im m.in. samochód osobowy, co uwzględnia się przy kalkulacji wynagrodzenia. Spółka podkreśliła, że to ona ubezpiecza auta, opłaca od nich raty leasingowe i ponosi koszty zakupu paliwa.

Agent zobowiązuje się do używania samochodu wyłącznie do wykonania świadczeń z tytułu umowy agencyjnej. Korzystanie do celów własnych odbywa się za dodatkowym wynagrodzeniem.

Spółka chciała się upewnić m.in., czy ma prawo do pełnego odliczenia VAT od rat leasingowych, ubezpieczenia, zakupu paliwa oraz ewentualnie innych wydatków związanych z eksploatacją w okresie oddania pojazdów do odpłatnego używania agentom.

Fiskus zasadniczo potwierdził prawo do pełnego odliczenia, a nawet to, że nie musi prowadzić ewidencji przebiegu pojazdu ani składać informacji z art. 86a ust. 12 ustawy o VAT. Kategorycznie jednak odmówił prawa do odliczenia od paliwa. Powodem okazało się to, że auta użytkują wyłącznie agenci, tj. osoby prowadzące własną działalność, czynni podatnicy VAT. A w takiej sytuacji, zdaniem fiskusa, trudno uznać, że zakup paliwa ma związek z czynnościami opodatkowanymi, wykonywanymi przez samą spółkę.

Spółka zaskarżyła interpretację, ale przegrała najpierw w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Warszawie, a w środę ostatecznie też przed NSA. Sąd przypomniał, że odliczenie VAT przy paliwie może odbywać się w dwóch reżimach. Ogólnym z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT i szczególnym z art. 86a, który dotyczy pojazdów samochodowych. Ta pierwsza zasada miałaby zastosowanie, gdyby spółka kupowała paliwo i je odsprzedawała. Wówczas byłoby pełne odliczenie. W sprawie jednak chodzi o paliwo do aut, przy których prawo to doznaje ograniczeń z art. 86a ustawy o VAT. Spółka kupuje paliwo i oddaje je agentom. Fiskus słusznie uznał, że musi być związek z wykorzystaniem samochodów do czynności opodatkowanej i paliwo musi służyć do napędzania aut, które służą podatnikowi. Tymczasem w spółce takiego związku nie ma.

Jak tłumaczył sędzia NSA Krzysztof Wujek, agenci prowadzą własną działalność gospodarczą i są odrębnymi podatnikami VAT. Przez to niejako zostaje zerwany związek paliwa z działalnością spółki. Służy ono działalności opodatkowanej, ale agentów. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 402/17

W środę Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną spółki, której fiskus odmówił odliczenia VAT od paliwa do wyleasingowanych aut. To ważne orzeczenie, bo dotyczy dość powszechnej sytuacji, gdy samochody są odpłatnie udostępniane na podstawie umów agentom podatnika.

Czytaj także: Nowe prawo 2019: prywatny samochód w firmie - odliczenia

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara