fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Zmiany w VAT: przedsiębiorca będzie musiał sprawdzić konto bankowe kontrahenta

123RF
Przedsiębiorca będzie musiał sprawdzić konto bankowe kontrahenta, inaczej nie rozliczy wydatku w kosztach.

Zapowiadają się kolejne przepisy mające ograniczyć VAT-owskie oszustwa. Nowelizacja, którą przyjęła we wtorek Rada Ministrów, da przedsiębiorcom dostęp do szczegółowych informacji o kontrahentach. Ale jednocześnie ograniczy im możliwość rozliczania wydatków w podatkowych kosztach.

Celem nowelizacji jest zminimalizowanie ryzyka nieświadomego udziału podatników w karuzelach VAT – czytamy w uzasadnieniu projektu. Dlatego zostanie przygotowany wykaz podatników, w którym znajdzie się historia ich działalności. Każdego dnia będzie aktualizowany. Przedsiębiorca dowie się z niego, od kiedy kontrahenci działają, czy byli kiedyś wykreśleni z rejestru VAT i z jakiej przyczyny. Pozna także numery ich rachunków bankowych zgłoszonych do urzędu skarbowego.

Wiążą się też z tym obowiązki. Skarbówka chce, aby przedsiębiorcy płacili kontrahentom na konta bankowe opublikowane w wykazie. Jeśli pieniądze pójdą na inny rachunek, wydatki nie zostaną zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w PIT/CIT. Dotyczy to kwot powyżej 15  tys. zł.

Jeden zakaz już jest w przepisach

Przypomnijmy, że w ustawach o PIT i o CIT jest już przepis zakazujący rozliczania w kosztach wydatków powyżej 15 tys. zł opłaconych gotówką. Teraz nie odliczymy też kwot wpłaconych na rachunek inny niż zgłoszony fiskusowi.

– Nie są to dobre wieści dla przedsiębiorców. Przy każdej płatności będą musieli sprawdzać, czy pieniądze idą na rachunek wskazany w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Finansów – mówi Arkadiusz Łagowski, ekspert Rady Podatkowej Lewiatana, doradca podatkowy i partner w kancelarii Martini i Wspólnicy.

Solidarna odpowiedzialność

– Jeśli zapłata zostanie dokonana na inne konto, przedsiębiorca straci prawo do rozliczenia wydatku w kosztach PIT/CIT, a także poniesie solidarną odpowiedzialność za VAT niezapłacony przez dostawcę. Takie sankcje są niewspółmierne do popełnionego czynu, polegającego na zapłacie na niezgłoszony przez sprzedawcę rachunek – dodaje ekspert.

Przedsiębiorca uniknie tych konsekwencji, jeśli o swoim niedopatrzeniu poinformuje urząd skarbowy. Będzie miał na to trzy dni od zlecenia przelewu.

– Nie zwalnia to oczywiście z obowiązku codziennego sprawdzania danych sprzedawcy w rejestrze. Mam wrażenie, że kolejny raz fiskus obarcza przedsiębiorców obowiązkami kontrolnymi – mówi Arkadiusz Łagowski.

W uzasadnieniu projektu zapewniono, że przedsiębiorca nie będzie musiał wyrzucać wydatku z kosztów, jeśli okaże się, iż jego kontrahent podał w zgłoszeniu nieaktualny bądź błędny numer rachunku. Może też się zdarzyć, że przedsiębiorca zapłaci w kilku transzach i niektóre pójdą na inny rachunek niż ujawniony w wykazie. Wtedy podatkowym kosztem będą kwoty przelane na właściwe konto.

Odpowiedzialność solidarna w VAT zostanie wyłączona wtedy, gdy przedsiębiorca ureguluje należność, stosując mechanizm podzielonej płatności.

Wykaz na stronie resortu finansów

Wykaz podatników VAT będzie prowadzony przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej na stronie BIP Ministerstwa Finansów. Dostęp do zawartych w nim danych umożliwi także system teleinformatyczny Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Do skorzystania z wykazu potrzebny będzie numer NIP lub fragment nazwy (nazwiska) wyszukiwanego podmiotu.

Jak czytamy, w ocenie skutków regulacji zakup sprzętu i infrastruktury niezbędnych do zbudowania wykazu podatników wyniesie około 0,55 mln zł.

Nowelizacja ma wejść w życie 1 września. Sankcje za zapłatę na inny rachunek niż wskazany w wykazie będą obowiązywać jednak dopiero od 1 stycznia 2020 r.

Etap legislacyjny: trafi do Sejmu

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA