VAT: czy do prac antykorozyjnych stosuje się odwrotne obciążenie

Nabywca usług budowlanych wymienionych w poz. 2 - 48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, świadczonych przez podwykonawcę, jest odpowiedzialny za rozliczenia VAT od tych robót.

Publikacja: 12.03.2018 05:00

VAT: czy do prac antykorozyjnych stosuje się odwrotne obciążenie

Foto: Adobe Stock

- Jestem podwykonawcą i mam pytanie dotyczące wykonania prac antykorozyjnych konstrukcji stalowych. Czy trzeba w tym przypadku zastosować odwrotne obciążenie? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

a) usługodawcą jest podatnik VAT, u którego sprzedaż nie jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT,

b) usługobiorcą jest podatnik VAT czynny.

W przypadku usług wymienionych w poz. 2 – 48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, tj. enumeratywnie wymienionych robót budowlanych, przepis art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT stosuje się, jeżeli usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca (zob. art. 17 ust. 1h ustawy o VAT). W takiej sytuacji usługodawca nie rozlicza podatku należnego (zob. art. 17 ust. 2 ustawy o VAT).

Powołane regulacje wprowadzają mechanizm polegający na przeniesieniu obowiązku rozliczania podatku od towarów i usług na podatnika, na rzecz którego wykonana została ściśle określona usługa (usługi). Oznacza to, że nabywca usług budowlanych wymienionych w poz. 2 – 48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT, świadczonych przez podwykonawcę, staje się odpowiedzialny za rozliczenia VAT od tych usług.

Jak wynika z przedstawionego sanu faktycznego czytelnik świadczy swoją usługę prac antykorozyjnych w charakterze podwykonawcy. Rozumiem, że w analizowanej sprawie spełnione są warunki dotyczące statusu podatnika VAT czynnego, tj. posiadają go obie strony.

Jak zaklasyfikować

Istota sporu sprowadza się w takim razie do ustalenia, czy wykonywane przez podwykonawcę usługi są objęte mechanizmem odwróconego obciążania przewidzianym dla robót budowlanych, tj. czy są wymienione w poz. 2 – 48 załącznika nr 14 do ustawy o VAT.

Prace antykorozyjne konstrukcji stalowych klasyfikowane są zazwyczaj do grupowania 43.34.10 Roboty malarskie PKWiU 208. W poz. 35 załącznika nr 14 do ustawy o VAT wymienione są roboty malarskie (43.34.10.0 PKWiU).

Jeżeli zatem wykonywane przez czytelnika prace antykorozyjne faktycznie mieszczą się w grupowaniu 43.34.10.0 PKWiU, to objęte są mechanizmem odwrotnego obciążenia. Muszą być przy tym spełnione warunki wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 8 w zw. z ust. 1h ustawy o VAT.

Właściwe byłoby jednak wystąpienie do urzędu statystycznego o wydanie opinii statystycznej klasyfikującej wykonane usługi (prace antykorozyjne konstrukcji stalowych) według PKWiU. Bez uzyskania tej opinii statystycznej nie można zająć jednoznacznego stanowiska w analizowanej sprawie.

Wniosek do urzędu statystycznego

Jak wynika z komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (DzUrz GUS nr 1, poz. 11), zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby i usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniami Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. W przypadku trudności w ustaleniu właściwego grupowania: rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego według:

- Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),

- Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),

- Scalonej Nomenklatury Towarowej Handlu Zagranicznego (CN),

- Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT),

- Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB)

– zainteresowany podmiot może zwrócić się z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, który udziela informacji w zakresie stosowania powołanych standardów klasyfikacyjnych.

Autor jest doradcą podatkowym

podstawa prawna: art. 17 ust. 1 pkt 8 oraz ust. 1h i 2 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2017 r. poz. 1221 ze zm.)

Nadal stosuje się PKWiU z 2008 r.

Od 1 stycznia 2016 r. obowiązuje Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU) wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (DzU z 2015 r., poz. 1676). Jednak stosownie do § 3 pkt 1 ww. rozporządzenia, do celów opodatkowania podatkiem od towarów i usług - do 31 grudnia 2017 r. stosuje się Polską Klasyfikację Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU). Również w PKWIU 2015 roboty malarskie klasyfikowane są w grupowaniu 43.34.10.0.

- Jestem podwykonawcą i mam pytanie dotyczące wykonania prac antykorozyjnych konstrukcji stalowych. Czy trzeba w tym przypadku zastosować odwrotne obciążenie? – pyta czytelnik.

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 8 ustawy o VAT, podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi wymienione w załączniku nr 14 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Praca, Emerytury i renty
Płaca minimalna jeszcze wyższa. Minister pracy zapowiada rewolucję
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Sądy i trybunały
Trybunał Konstytucyjny na drodze do naprawy. Pakiet Bodnara oceniają prawnicy
Mundurowi
Kwalifikacja wojskowa 2024. Kobiety i 60-latkowie staną przed komisjami