fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

VAT: kary za NIP w niewłaściwym miejscu na paragonie

Adobe Stock
Jeśli numer nabywcy jest w stopce paragonu, firma nie może wystawić faktury. Narazi się też na kary.

Obowiązujące od 1 stycznia 2020 r. zmiany w VAT mają ukrócić nadużycia z wykorzystaniem tzw. pustych faktur wystawionych na podstawie paragonów. Sprzedawcy mogą wystawić faktury do paragonu, pod warunkiem że wydruk z kasy fiskalnej zawiera NIP nabywcy. Okazuje się jednak, że nie wystarczy umieszczenie NIP na paragonie. Ważne jest też miejsce, w którym numer się znajduje.

Taką interpretację (nr 0112-KDIL2-2.4012.523. 2019.2.MŁ) otrzymała spółka handlująca produktami spożywczymi, odzieżą oraz tzw. chemią gospodarczą. Spółka napisała, że część używanych przez nią kas fiskalnych nie ma technicznej możliwości umieszczenia numeru NIP w fiskalnej części paragonu. Wynika tak z potwierdzenia (homologacji) prezesa Głównego Urzędu Miar. Dlatego spółka będzie podawać NIP w części niefiskalnej paragonu, w tzw. stopce, znajdującej się poniżej linii zawierającej logo i unikatowy numer pamięci. Cała treść paragonu zostanie zamieszczona na jednej, tej samej stronie.

Spółka zapytała, czy w tej sytuacji spełnia warunki wynikające z nowych przepisów i będzie mogła wystawiać faktury do paragonów zgodnie z art. 106b ust. 5 ustawy o VAT. Chciała też uzyskać potwierdzenie, że uchroni ją to przed sankcją wynikającą z ustawy o VAT.

Czytaj także:

Kolejność danych ma znaczenie

Zdaniem dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej takie rozwiązanie jest nieprawidłowe. W interpretacji zaznaczył, że kolejność zamieszczania konkretnych danych na paragonie, w tym numeru identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy na jego żądanie, nie jest przypadkowa.

Pozycja ta powinna znajdować się w części fiskalnej paragonu przed logo i numerem unikatowym, które powinny być umieszczone centralnie w ostatniej linii paragonu fiskalnego – wyjaśnił dyrektor KIS.

Uzasadniał, że taki wymóg nie jest niczym nowym. Został wprowadzony w rozporządzeniu ministra przedsiębiorczości i technologii z 28 maja 2018 r. Zgodnie z § 23 ust. 1 tego rozporządzenia paragon zawiera kolejne pozycje, takie jak: numer identyfikacji podatkowej (NIP) nabywcy, na żądanie nabywcy; logo fiskalne; numer unikatowy kasy; definiowaną przez użytkownika treść reklamową i informacyjną, o ile występuje, mogącą zawierać elementy graficzne, pod warunkiem ich zapisu w pamięci chronionej.

Zdaniem dyrektora KIS oznacza to, że umieszczenie NIP nabywcy w tzw. stopce nie spełnia wymagań określonych w art. 106b ust. 5 ustawy o VAT.

„Wnioskodawca będzie miał obowiązek wystawić fakturę VAT bez konieczności ewidencjonowania tej sprzedaży na kasie rejestrującej" – czytamy w interpretacji.

Grożą poważne sankcje

Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego, przyznaje, że interpretacja dyrektora KIS wprowadziła duże zamieszanie na rynku usług księgowych.

– Uczulamy naszych klientów, że miejsce, w którym znajduje się NIP, może mieć duże znaczenie. Jest to istotne szczególnie w firmach używających starszych wersji kas fiskalnych. Informujemy też o sankcjach grożących podatnikom od początku tego roku za naruszenie przepisów dotyczących wystawiania faktury do paragonów – mówi Malicka.

Przypomina również, że przedsiębiorcy grozi w takiej sytuacji dodatkowe zobowiązanie podatkowe, czyli sankcja, odpowiadające 100 proc. kwoty podatku wykazanego na fakturze.

Od razu biorą fakturę

Ekonomista Paweł Lewandowski dodaje, że nowe przepisy zniechęcają do wykorzystania paragonów z NIP.

– Przedsiębiorcy wolą od razu wystawiać nabywcom faktury VAT, by nie narażać się na ewentualne sankcje. Poza tym wystawianie paragonu z NIP wydaje się bezcelowe, skoro nabywca od razu deklaruje, że dokonuje zakupu na potrzeby działalności gospodarczej – podkreśla Lewandowski.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

Andrzej Nikończyk, doradca podatkowy, partner w kancelarii KNDP

Rozporządzenie w sprawie kas fiskalnych określa, że paragon powinien zawierać kolejno określone elementy. Należy zgodzić się z dyrektorem KIS, że umieszczenie NIP nabywcy poniżej linii zawierającej logo fiskalne i unikatowy numer pamięci fiskalnej jest niezgodne z rozporządzeniem.

Interpretacja jest jednak nieprawidłowa. Artykuł 106b ust. 5 ustawy o VAT wymaga, by paragon zawierał numer, za pomocą którego nabywca jest zidentyfikowany na potrzeby VAT. Przepis ten nie wskazuje, w którym miejscu ma być umieszczony NIP nabywcy. Dlatego paragony opisane we wniosku o interpretację spełniają ustawowe warunki. Jeśli sprzedawca wystawi do takiego paragonu fakturę, nie ma podstaw do zastosowania wobec niego sankcji określonej w art. 106b ust. 6 ustawy o VAT, bo spełniony jest cel tego przepisu, skoro NIP został umieszczony od razu na paragonie. Nałożenie takiej sankcji byłoby naruszeniem zasady proporcjonalności.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA