fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Czy każda dotacja podlega opodatkowaniu

Księgowa
Księgowa
Adobe Stock
Rozliczenie otrzymanej dotacji jest złożonym tematem, który niejednokrotnie wywołuje u podatników pewne wątpliwości. Przedsiębiorcy często nie są pewni czy powinni opodatkować ją podatkiem od towarów i usług.

W artykule przeanalizujemy sytuację, w której podatnik pozyskał dofinansowanie na realizację projektu, którego celem było zwiększenie rozpoznawalności produktów wytwarzanych przez podatnika, poprzez przeprowadzanie kampanii reklamowej. W celu realizacji projektu podmiot zawarł umowę na przeprowadzenie kampanii z agencją reklamową.

Czytaj także: Unijne dotacje instalacji fotowoltaicznych a VAT

Stosownie do art. 29a ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest wszystko, co stanowi zapłatę, którą dokonujący dostawy towarów lub usługodawca otrzymał lub ma otrzymać z tytułu sprzedaży od nabywcy, usługobiorcy lub osoby trzeciej, włącznie z otrzymanymi dotacjami, subwencjami i innymi dopłatami o podobnym charakterze mającymi bezpośredni wpływ na cenę towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika.

Przepis ten wskazuje, że podstawą opodatkowania jest każda forma zapłaty jaką sprzedawca otrzymuje z tytułu dokonania dostawy towarów lub świa...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA