Split payment, podzielona płatność: przekazanie środków z rachunku VAT tylko na podstawie decyzji

Aby przedsiębiorca mógł korzystać ze środków zgromadzonych na rachunku VAT w dowolny sposób, musi złożyć do urzędu skarbowego wniosek o wydanie zgody na ich przekazanie na firmowy rachunek rozliczeniowy.

Publikacja: 04.03.2019 05:40

Split payment, podzielona płatność: przekazanie środków z rachunku VAT tylko na podstawie decyzji

Foto: Fotolia.com

Odmowa w ściśle określonych przypadkach

- Czy naczelnik urzędu skarbowego może odmówić zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT?

Tak,

w ściśle określonych w ustawie o VAT przypadkach naczelnik odmawia w drodze decyzji wydania zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT. Stosownie do art. 108b ust. 5 ustawy o VAT, dzieje się tak w przypadku:

Czytaj także: Split payment - UE dała zielone światło Polsce

1) posiadania przez podatnika zaległości podatkowej w podatku – w wysokości odpowiadającej zaległości podatkowej w podatku wraz z odsetkami za zwłokę, istniejącej na dzień wydania decyzji;

2) gdy zachodzi uzasadniona obawa, że:

a) zobowiązanie podatkowe z tytułu podatku nie zostanie wykonane, w szczególności gdy podatnik trwale nie uiszcza wymagalnych zobowiązań z tytułu podatku lub dokonuje czynności polegających na zbywaniu majątku, które mogą utrudnić lub udaremnić egzekucję zobowiązań z tytułu podatku, lub

b) gdy wystąpi zaległość podatkowa w podatku lub zostanie ustalone dodatkowe zobowiązanie podatkowe.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu nowelizacji VAT „(...) Do analizy wystąpienia uzasadnionej obawy, że zobowiązanie podatkowe w podatku nie zostanie wykonane, należy brać pod uwagę podobne przesłanki jak przy realizacji przepisów ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Projektowane przepisy nie mają zatem znamion nadmiernej uznaniowości, ponieważ odwołują się do pojęć istniejących w innych przepisach prawa, obudowanych stosownym orzecznictwem, doktryną i praktyką. (...)".

Odwołanie od decyzji w ciągu 14 dni

- Czy od odmowy wydania zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT można się odwołać?

Tak,

odmowa wydania zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT następuje w drodze decyzji naczelnika urzędu skarbowego. Od decyzji tej można się odwołać do organu podatkowego wyższego stopnia (tj. dyrektora izby administracji skarbowej) w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji stronie, za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał decyzję (zob. art. 220, art. 223 i art. 13 ordynacji podatkowej).

Obciążenie do wysokości salda

- Może się zdarzyć, że kwota wskazana w otrzymanej przez bank lub SKOK od naczelnika urzędu skarbowego informacji o wyrażeniu zgody na przekazanie środków z rachunku VAT przewyższa wysokość środków zgromadzonych na tym rachunku na dzień realizacji tego postanowienia. Co się dzieje w takiej sytuacji? Czy potrzebna jest nowa decyzja?

W trakcie weryfikacji rozliczeń VAT podatnika, może on zapłacić VAT swoim kontrahentom (zgłoszenie wniosku do naczelnika urzędu skarbowego o przekazanie środków z rachunku VAT nie wyłącza uprawienia do wydatkowania środków zgormadzonych na tym rachunku w mechanizmie podzielonej płatności), co pomniejsza saldo na rachunku VAT. Na dzień realizacji wniosku saldo na rachunku VAT może więc być inne niż na dzień złożenia wniosku do urzędu skarbowego.

Jeśli kwota wskazana w tej informacji przewyższa wysokość środków zgromadzonych na rachunku VAT na dzień realizacji tego postanowienia, to bank/SKOK przekazuje środki do wysokości salda na tym rachunku. Jak bowiem wynika z art. 62c ust. 13 zdanie pierwsze ustawy – Prawo bankowe, w przypadku gdy kwota wskazana w informacji o postanowieniu, o której mowa w art. 108b ust. 4 ustawy o VAT, przewyższa wysokość środków zgromadzonych na rachunku VAT, bank obciąża rachunek VAT do wysokości salda na tym rachunku i uznaje tą kwotą rachunek rozliczeniowy. W tym przypadku uznaje się, że obowiązek, o którym mowa w art. 62c ust. 12 prawa bankowego, został wykonany w całości (art. 62c ust. 13 zdanie drugie prawa bankowego).

podstawa prawna: art. 108b ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2174 ze zm.)

podstawa prawna: art. 62c ust. 12 i 13 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Prawo bankowe (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 2187 ze zm.)

Odmowa w ściśle określonych przypadkach

- Czy naczelnik urzędu skarbowego może odmówić zgody na przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT?

Pozostało 96% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Prawo karne
Przeszukanie u posła Mejzy. Policja znalazła nieujawniony gabinet
Prawo dla Ciebie
Nowe prawo dla dronów: znikają loty "rekreacyjne i sportowe"
Edukacja i wychowanie
Afera w Collegium Humanum. Wykładowca: w Polsce nie ma drugiej takiej „drukarni”
Edukacja i wychowanie
Rozporządzenie o likwidacji zadań domowych niezgodne z Konstytucją?
Praca, Emerytury i renty
Są nowe tablice GUS o długości trwania życia. Emerytury będą niższe