Stawki VAT: matryca zbliża się do finału

Mimo kontrowersji wokół nowego systemu stawek podatku od towarów i usług rząd ma wkrótce przyjąć projekt ustawy z nowym schematem.

Publikacja: 04.03.2019 07:17

Stawki VAT: matryca zbliża się do finału

Foto: www.sxc.hu

Nowy porządek stawek, zwany też matrycą VAT, został już zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Wkrótce, niewykluczone, że już na najbliższym posiedzeniu, projekt stosownej zmiany ustawy ma być przyjęty przez rząd.

Czytaj także: Czy to koniec problemów z ustalaniem stawek VAT

– Chcemy, by nowelizacja szybko trafiła na obrady Rady Ministrów – powiedział „Rzeczpospolitej" wiceminister finansów Filip Świtała. Dodał, że intencją projektodawców jest szybkie jej uchwalenie, by niektóre jej przepisy mogły obowiązywać od czerwca. Chodzi zwłaszcza o regulacje, które wprowadzają Wiążącą Informację Stawkową. – Przedsiębiorcy mieliby około pół roku na uzyskanie WIS, by być gotowi na 1 stycznia 2020 roku, gdy weszłyby w życie przepisy określające nowe stawki – zapowiada Filip Świtała.

WIS będzie nowym rodzajem interpretacji, dotyczącym tego, jak konkretnie zaklasyfikować dany towar czy usługę. Pozwoli to na pewność stosowania podstawowej lub obniżonej stawki VAT dla danego towaru lub usługi.

O ile zapowiedź dotycząca WIS jest na ogół ciepło przyjmowana przez ekspertów podatkowych i przedsiębiorców, o tyle zmiany niektórych stawek budzą wręcz protesty. Tak jest w przypadku soków owocowych. O ile bowiem uporządkowano stawki na większość artykułów spożywczych poprzez ich obniżenie, o tyle w przypadku napojów z owoców ma dojść do podwyżki z 5 do 23 proc. Według Krajowej Unii Producentów Soków będzie to oznaczało dodatkowe obciążenie nabywców nawet o 400 mln zł i sprawi, że konsumenci będą kupować takie napoje mniej chętnie. Organizacje producentów rolnych zapowiadają dalszą walkę o niską stawkę w Sejmie, a nawet uliczne protesty w tej sprawie.

Filip Świtała przyznaje, że nowy porządek stawek VAT, podobnie jak niemal wszystkie nowe przepisy, może budzić pewne obawy. – Staraliśmy się jednak przygotować ten projekt racjonalnie. Na przykład w sprawie soków owocowych przystaliśmy na obniżoną 5-procentową stawkę na soki stuprocentowe i nektary, gdyż są one najzdrowsze, a zarazem podobne z punktu widzenia konsumenta – podkreśla wiceminister. Dodaje, że zdaniem MF taka preferencja spełni swoją rolę, zwiększając sprzedaż takich właśnie soków i nektarów, a w rezultacie producenci rolni nie będą poszkodowani. – Zresztą podstawowym produktem eksportowym naszej branży owocowej jest koncentrat jabłkowy, a sprzedaż za granicę podlega i będzie podlegać zerowemu opodatkowaniu VAT – zauważa Filip Świtała.

Innym spornym obszarem jest opodatkowanie prasy. – Znosimy tu preferencję dla prasy specjalistycznej, ale za to wprowadzamy obniżoną stawkę dla prasy lokalnej – zapowiada Filip Świtała. Tu również może dojść do sporów na sejmowym etapie legislacji. Izba Wydawców Prasy wskazywała bowiem, że podwyżka opodatkowania prasy specjalistycznej jest znaczna i nieuzasadniona.

Etap legislacyjny: przed przyjęciem przez Radę Ministrów

Nowy porządek stawek, zwany też matrycą VAT, został już zaakceptowany przez Komitet Stały Rady Ministrów. Wkrótce, niewykluczone, że już na najbliższym posiedzeniu, projekt stosownej zmiany ustawy ma być przyjęty przez rząd.

Czytaj także: Czy to koniec problemów z ustalaniem stawek VAT

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara