VAT: przekazanie towaru do obróbki poza UE nie jest eksportem

Wywóz produktów będących własnością polskiej firmy do magazynu zewnętrznego poza UE nie wiąże się z przeniesieniem prawa do rozporządzania nimi jak właściciel. Dlatego nie jest czynnością opodatkowaną VAT.

Publikacja: 03.03.2016 01:00

VAT: przekazanie towaru do obróbki poza UE nie jest eksportem

Foto: 123RF

Spółka produkuje aluminiowe części dla przemysłu samochodowego. Części te są sprzedawane klientowi z Korei Południowej. Nie są one jednak wysyłane tam bezpośrednio, lecz najpierw trafiają do Indii, gdzie wykonywane są na nich prace wykończeniowe. Po wykonaniu tych prac są wysyłane do Korei Południowej. Czy jest to eksport towarów? Jakim dokumentem spółka powinna zgłaszać te części do wywozu z Polski? Czy powinna to być faktura pro forma czy faktura końcowa? – pyta czytelniczka.

Jedną z czynności podlegających opodatkowaniu VAT jest eksport towarów (zob. art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT), czyli – jak stanowi art. 2 pkt 8 ustawy o VAT – dostawa towarów wysyłanych lub transportowanych z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej przez dostawcę lub na jego rzecz (tzw. eksport bezpośredni) albo przez nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju lub na jego rzecz (tzw. eksport pośredni), jeżeli wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych.

Rodzaj dostawy

Jak widać, eksport towarów jest rodzajem dostawy towarów (czyli przeniesienia prawa do rozporządzania towarami jak właściciel – zob. art. 7 ust. 1 ustawy o VAT). W konsekwencji do eksportu towarów może dochodzić, jedynie gdy towary są wysyłane lub transportowane z Polski poza terytorium Unii Europejskiej w ramach dostawy towarów. Nie dochodzi do eksportu towarów, jeżeli ich wysyłka lub transport z Polski poza terytorium Unii Europejskiej nie są dokonywane w ramach dostawy towarów.

Tak twierdzi fiskus

Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych wyjaśnieniach, czego przykładem może być interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 20 lutego 2013 r. (IPTPP2/443-952/12-8/KW) czy interpretacja Izby Skarbowej w Katowicach z 17 września 2014 r. (IBPP4/443-278/14/PK). Jak czytamy w drugim z tych pism, „mając (...) na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe, w którym wywóz towarów nie będzie związany z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarem z wnioskodawcy na kontrahenta siedzibą w USA lub Kanadzie, stwierdzić należy, że wywóz własnych towarów do magazynów w USA lub Kanadzie, z których wnioskodawca dopiero dokonuje dostawy towarów na rzecz swojego kontrahenta, nie stanowi eksportu towaru w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług".

Tego typu przypadek ma miejsce w przedstawionej sytuacji, gdyż towary, o których mowa, są wywożone z Polski poza terytorium Unii Europejskiej nie w ramach dostawy towarów dla nabywcy z Korei Południowej, lecz do Indii w celu wykonania na nich usług. Dopiero wysyłka tych towarów z Indii do Korei Południowej następuje w wykonaniu dostawy towarów.

W konsekwencji w przedstawionej sytuacji nie dochodzi do eksportu towarów ani żadnej innej czynności podlegającej w Polsce opodatkowaniu VAT. Odpowiednie zastosowanie znajduje w tym przypadku interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi z 20 lutego 2013 r. (IPTPP2/443-952/12-8/KW), w której czytamy, że „wywóz towarów stanowiących własność wnioskodawcy z terytorium Polski do magazynu zewnętrznego na terytorium Serbii nie będzie wiązał się z przeniesieniem prawa do rozporządzania towarami jak właściciel na klienta serbskiego. Przeniesienie tego prawa nastąpi – jak wskazał zainteresowany – dopiero na terytorium Serbii z chwilą dostarczenia towarów do zakładu kontrahenta. Wobec powyższego wywóz przedmiotowych towarów do magazynu serbskiego z terytorium kraju nie będzie stanowił żadnej z wymienionych w art. 5 ust. 1 ustawy czynności podlegającej opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju".

A zatem wywóz towarów, o których mowa, nie powinien zostać udokumentowany fakturą dokumentującą eksport towarów ani inną fakturą krajową".

Z fakturą pro forma

Do zgłoszenia celnego towarów, o których mowa, należy w tej sytuacji dołączyć fakturę prowizoryczną lub fakturę pro forma (zob. § 30 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z 22 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych wymogów, jakie powinno spełniać zgłoszenie celne – tekst jedn. DzU z 2014 r., poz. 1504) z wykazaną wartością towarów aktualną w momencie ich wywozu poza terytorium Unii Europejskiej (a więc bez uwzględniania wartości usługi wykonywanej w Indiach).

Spółka nie zapłaci daniny w kraju

Dostawy przedmiotowych towarów z Indii (po wykonaniu na nich usług) do Korei Południowej są odpłatnymi dostawami towarów, których miejsce świadczenia znajduje się poza terytorium kraju, a więc dostawy te nie podlegają w Polsce opodatkowaniu VAT (zob. art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Dostawy te spółka, o której mowa, powinna dokumentować fakturami bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku (zob. art. 106e ust. 5 pkt 2 w zw. z art. 106a pkt 2 lit. b ustawy o VAT) i uwzględniać w poz. 11 deklaracji VAT-7/VAT-7K/VAT-7D (a nie w przewidzianej dla eksportu towarów poz. 22).

WNIOSEK

Reasumując, w przedstawionej sytuacji: 1) nie dochodzi do eksportu towarów w rozumieniu VAT, 2) przedmiotowe towary powinny być zgłaszane do wywozu na fakturze prowizorycznej lub fakturze pro forma z wykazaną wartością towarów aktualną w momencie ich wywozu poza terytorium Unii Europejskiej (a więc bez uwzględniania wartości usługi wykonywanej w Indiach), 3) dostawy towarów następujące po wykonaniu na nich usług w Indiach nie podlegają opodatkowaniu VAT w Polsce i powinny być dokumentowane fakturami bez danych dotyczących stawki i kwoty podatku.

Autor jest doradcą podatkowym

Spółka produkuje aluminiowe części dla przemysłu samochodowego. Części te są sprzedawane klientowi z Korei Południowej. Nie są one jednak wysyłane tam bezpośrednio, lecz najpierw trafiają do Indii, gdzie wykonywane są na nich prace wykończeniowe. Po wykonaniu tych prac są wysyłane do Korei Południowej. Czy jest to eksport towarów? Jakim dokumentem spółka powinna zgłaszać te części do wywozu z Polski? Czy powinna to być faktura pro forma czy faktura końcowa? – pyta czytelniczka.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego