Kiedy świadczenie ma charakter pomocniczy - wyrok NSA

Wynagrodzenie uzyskiwane przez spółkę w związku z organizacją finansowania na rzecz spółek zależnych i nabycia wyemitowanych przez nie obligacji powinno być wyłączone z kalkulacji obrotu, stanowiącego podstawę do wyliczenia proporcji, jeżeli usługi te nie stanowiły jej głównej działalności, były świadczone sporadycznie i przy niewielkim zaangażowaniu jej zasobów finansowych i osobowych.

Publikacja: 28.02.2021 15:24

Kiedy świadczenie ma charakter pomocniczy - wyrok NSA

Foto: Adobe Stock

Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 7 października 2020 r. (I FSK 2010/17).

Spółka jest jednostką dominującą w  grupie kapitałowej, której działalność obejmuje wytwarzanie, dystrybucję oraz obrót energią elektryczną i cieplną. Przedmiotem działalności spółki jest działalność holdingowa, związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki na rzecz spółek zależnych oraz działalność reklamowa mająca na celu promocję i wzmacnianie wizerunku marki. Spółka świadczy na rzecz spółek zależnych usługi obejmujące pozyskiwanie finansowania od zewnętrznych instytucji finansujących (usługi zwolnione z VAT), sama nie posiada aktywów niezbędnych do prowadzenia działalności kredytowej we własnym zakresie.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Sejm rozpoczął prace nad reformą TK. Dwie partie chcą odrzucenia projektów