fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Odliczenie VAT z karty paliwowej może być ryzykowne

Tankowanie samochodu
Adobe Stock
Świadczenie pośrednika może w konkretnym przypadku stanowić de facto usługę finansową, a nie sprzedaż paliwa. Nie jest wtedy możliwe odliczenie VAT z karty paliwowej przez niego, ale również przez ostatecznego odbiorcę. Każdy stan faktyczny powinien być analizowany osobno, z uwzględnieniem w szczególności charakteru i okoliczności transakcji.

Tak wynika interpretacji ogólnej ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej z 15 lutego 2021 r. w sprawie prawidłowego kwalifikowania dla celów podatku od towarów i usług transakcji z wykorzystaniem kart paliwowych, realizowanych w modelu trójstronnym jako dostawy towarów albo świadczenia usług (PT9.8101.3.2020).

Interpretacja ta ma być odpowiedzią na wątpliwości dotyczące odliczenia VAT z faktur dokumentujących nabycie towarów i usług przy użyciu kart paliwowych. Resort finansów położył przy tym nacisk na analizę dla modeli trójstronnych (tj. takich, w których występują tylko trzy podmioty), gdzie drugi z podmiotów w łańcuchu (np. leasingodawca, spółka dominująca), czyli tzw. podmiot pośredniczący udostępnia (przekazuje) kontrahentowi karty paliwowe, których nie jest emitentem. Z kolei kontrahent posługujący się taką kartą (np. leasingobiorca, spółka zależna) kupuje towar od dostawcy prowadzącego stację paliw (np. spółki paliwowej), czyli pierwszego podmiotu w ła...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA