fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiany w zasadach opodatkowania VAT usług

VAT
VAT
Adobe Stock
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania przestała być uczestnikiem jednolitego rynku i unii celnej. Ma to wpływ nie tylko na obrót towarowy pomiędzy przedsiębiorcami z Polski i Wielkiej Brytanii ale także na niektóre zasady opodatkowania VAT świadczonych transgranicznie usług.

W odniesieniu do zasad opodatkowania świadczenia usług na rzecz oraz otrzymanych od podmiotów z Wielkiej Brytanii zmiany dotyczą zarówno zasad ogólnych jak i procedur szczególnych związanych z konkretnymi typami usług (turystyka, transport).

Zasady ogólne

W przypadku świadczenia usług między podatnikami – przedsiębiorcami (B2B) miejscem świadczenia jest państwo siedziby usługobiorcy. Rozliczenie podatku VAT od transgranicznego świadczenia usług co do zasady spoczywać będzie na nabywcy na zasadzie importu usług (czyli naliczenia z jednoczesnym odliczeniem VAT).

W przypadku podatników z UE świadczących usługi na rzecz konsumentów z Wielkiej Brytanii (B2C) co do zasady miejscem świadczenia tych usług i rozliczenia VAT jest państwo siedziby usługodawcy, co oznacza obowiązek naliczenia polskiego VAT przy świadczeniu na rzecz konsumenta w Wielkiej Brytanii i brytyjskiego VAT przy świadczeniu na rzecz konsumenta w Polsce.

Zasada ta nie dotyczy jednak tzw. ...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA