VAT: deklaracja przez internet do 27 lutego

Wiele firm musi po raz pierwszy złożyć rozliczenie VAT przez internet.

Publikacja: 24.02.2017 06:59

VAT: deklaracja przez internet do 27 lutego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

27 lutego to ważna data dla wielu przedsiębiorców. Wtedy mija termin na złożenie deklaracji VAT. Od tego roku część firm musi je składać w formie elektronicznej.

Kto powinien to zrobić?

– Przede wszystkim handlujący z kontrahentami z Unii Europejskiej i obowiązani do zarejestrowania się jako podatnicy VAT UE, a także zawierający transakcje w systemie odwróconego obciążenia (np. w branży elektronicznej czy budowlanej) – mówi Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA. – Poza tym firmy, które są zobowiązane do składania elektronicznych deklaracji na podstawie ustawy o PIT oraz ustawy o CIT. Chodzi o przedsiębiorstwa zatrudniające więcej niż pięć osób oraz rozliczane przez biura rachunkowe. W 2018 r. ten obowiązek będą mieli już wszyscy przedsiębiorcy.

Co grozi za niezłożenie deklaracji VAT w formie elektronicznej? Grzywna, bo jest to wykroczenie skarbowe. Potwierdza to minister finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 8356. Przypomina, że w 2017 r. minimalna grzywna za wykroczenie to 200 zł, a maksymalna 40 tys. zł.

Jak podkreśla, z danych statystycznych wynika, iż tylko niewielki odsetek firm nie ma internetu. Do przesłania deklaracji wystarczy zresztą czasowy dostęp do sieci.

Deklaracje online to niejedyna nowość. Od tego roku małe i średnie firmy muszą pierwszy raz przesłać fiskusowi informacje z ewidencji VAT w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego. Z danych MF wynika, że nowy obowiązek czeka ok. 134 tys. małych i średnich przedsiębiorców. Przygotowało dla nich specjalną aplikację (na swojej stronie internetowej), która ułatwi sporządzenie pliku.

VAT-owskiego JPK nie muszą na razie składać tzw. mikroprzedsiębiorcy. Ten obowiązek czeka ich dopiero za rok. MF wyjaśnia, że aby firma miała status mikroprzedsiębiorcy, nie może przekroczyć maksymalnej wielkości średniorocznego zatrudnienia (dziesięciu pracowników) w co najmniej jednym z dwóch ostatnich lat obrotowych. A przynajmniej jeden ze wskaźników finansowych (roczny obrót netto lub suma aktywów bilansu) nie może przekroczyć 2 mln euro.

Największe przedsiębiorstwa przesyłają elektroniczne ewidencje już od sierpnia zeszłego roku. Fiskus może też żądać od nich w formie JPK innych danych, np. z ksiąg rachunkowych.

Więcej o JPK pisaliśmy m.in. w „Rz" z 9 lutego 2017 r.

VAT
Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona