fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Zmiana przeznaczenia części samochodowych, a co z VAT

AdobeStock
Jeżeli warsztat kupił materiały i akcesoria służące do naprawy pojazdów i rozliczył 100 proc. podatku, ale potem użył je do naprawy auta o wykorzystaniu mieszanym, musi skorygować podatek naliczony.

Ograniczenie w odliczeniu 50 proc. naliczonego VAT dotyczy wydatków związanych z pojazdami samochodowymi. W uproszczeniu, chodzi tu o samochody o masie do 3,5 tony, których nie da się uznać za używane w całości w działalności gospodarczej (a więc są wykorzystane do celów mieszanych). Ograniczenie to dotyczy także wydatków na części samochodowe.

Istotny jest przy tym przypadek, gdy dana część została nabyta w celach związanych z pełnym odliczeniem, ale została ostatecznie zużyta w inny sposób.

Czytaj także:

Jaka stawka podatku na serwis z dostawą części zamiennych

Przykład

Podatnik świadczy usługi serwisowe. Nabywając materiały samochodowe w celu wykonywania tych świadczeń, odlicza 100 proc. podatku naliczonego. Zdarza się jednak, że dana części posłuży do naprawy należącego do podatnika pojazdu o wykorzystaniu mieszanym (który jest objęty ograniczeniem). Podatnik zastanawia się czy musi obniżać odliczenie podatku naliczonego

o...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA