fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Skutki sprzedaży przez internet z informacją "nie wystawiam faktury"

AdobeStock
Fiskus sprawdza portale aukcyjne i ostrzega tych, którzy nie dokumentują sprzedaży.

Ministerstwo Finansów po raz kolejny przestrzega branżę elektroniczną. Tym razem przed sprzedażą bez faktur.

W wyniku monitoringu informacji w internecie, w szczególności na popularnych platformach aukcyjnych, stwierdzono rozpowszechnioną praktykę sprzedaży nowych towarów przez podmioty zarejestrowane jako podatnicy VAT, które w parametrach aukcji wskazują: „Nie wystawiam faktury". Chodzi zwłaszcza o telefony komórkowe i tablety – pisze resort finansów w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej. Podkreśla, że sprzedaż bez faktury jest niezgodna z przepisami i może wskazywać na chęć uniknięcia podatku.

Ministerstwo informuje, że w najbliższym czasie osoby, które deklarują, że nie wystawiają faktur, otrzymają e-mailowe bądź esemesowe powiadomienia od fiskusa. Dotyczy to zarejestrowanych jako podatnicy VAT czynni oraz osób, u których rozmiary sprzedaży mogą świadczyć o prowadzeniu działalności gospodarczej. Powiadomienia nie będą zawierać wezwań do zapłaty podatku, nie będą też w nich umieszczone żadne odnośniki zewnętrzne (linki) ani załączniki w formie plików. Wszelkie pytania, a także wyjaśnienia należy kierować bezpośrednio do właściwych urzędów skarbowych, które zostały powiadomione o sprawie.

We wcześniejszych komunikatach Ministerstwo Finansów przestrzegało branżę elektroniczną przed nieprawidłowym stosowaniem procedury VAT-marża (pisaliśmy o tym w „Rzeczpospolitej" z 26 stycznia).

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA