fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Samorządowcy i vatowcy poczekają na orzeczenia NSA w sprawie VAT

Adobe Stock
Nie będzie uchwał w sprawie centralizacji VAT w gminach i doręczenia postanowienia o przedłużeniu jego zwrotu. Zamiast tego zapadną wyroki w poszerzonych składach.

Samorządowcy, którzy bez centralizacji rozliczeń po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) chcieli odzyskać VAT, oraz podatnicy spierający się ze skarbówką o przedłużenie terminu do zwrotu tej daniny muszą uzbroić się w cierpliwość. Zaplanowane na poniedziałek wydanie uchwał Naczelnego Sądu Administracyjnego w tych sprawach nie zakończyło się sukcesem.

Pierwszy spór dotyczy gmin, które po latach odmiennej praktyki zostały uznane za jednego podatnika VAT. Wymusiło to zmianę przepisów i wprowadzenie centralizacji rozliczeń VAT w gminie. Problemem okazał się okres po orzeczeniu Trybunału Sprawiedliwości UE, który oficjalnie potwierdził, że tylko gmina może być zarejestrowana dla celów VAT (sprawa C-276/14, gmina Wrocław) do chwili wprowadzenia przepisów regulujących zasady centralizacji rozliczeń. NSA miał rozstrzygnąć, czy w stanie prawnym obowiązującym przed 1 października 2016 r. jednostka samorządu terytorialnego, która w związku z wyrokiem TSUE chciała wykorzystać prawo do odliczenia podatku naliczonego z faktur zakupowych związanych z inwestycją przekazanych nieodpłatnie jednostce budżetowej, była zobowiązana do korekt rozliczeń podatku łącznie wszystkich jednostek organizacyjnych i gminy. Inaczej mówiąc, czy gmina mogła odzyskać VAT np. tylko od jednej inwestycji, czy musiała scentralizować rozliczenia wszystkich swoich jednostek.

W drugiej sprawie były wątpliwości, czy do zachowania terminu do przedłużenia zwrotu różnicy podatku w celu zweryfikowania jego zasadności konieczne było doręczenie podatnikowi postanowienia przedłużającego termin przed jego upływem. NSA miał rozstrzygnąć, czy w takiej sytuacji wystarczyło, jeśli przed upływem terminu zwrotu postanowienie to zostało wydane (sporządzone i podpisane) lub przekazane operatorowi pocztowemu w celu doręczenia.

W obu przypadkach NSA nie wydał uchwał. Postanowił, że sprawy, które miały stać się ich kanwą, powinny zostać przejęte do rozstrzygnięcia, ale wyrokami przez poszerzone, siedmioosobowe składy.

sygnatury akt: I FPS 7/17 I FPS 8/17

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA