NSA: fiskus źle interpretuje przepisy dotyczące preferencji

Czynności związanych z rozliczaniem dostaw ciepła we wspólnocie mieszkaniowej nie wlicza się do limitu wartości sprzedaży, od której zależy zwolnienie podmiotowe w VAT.

Publikacja: 13.02.2019 07:42

NSA: fiskus źle interpretuje przepisy dotyczące preferencji

Foto: 123RF

Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną fiskusa, który spierał się ze wspólnotą mieszkaniową o sposób ustalania limitu zwolnienia podmiotowego w VAT. Po raz kolejny uznał, że nie wchodzi do niego rozliczanie mediów.

W tej konkretnej sprawie chodziło o dostawy ciepła. We wniosku o interpretację jedna z krakowskich wspólnot mieszkaniowych wyjaśniła, że rozlicza ciepło dostarczane do lokali znajdujących się w jej budynku. Odbiorcami są wyłącznie właściciele – członkowie wspólnoty. Ciepło dostarczane jest do nieruchomości od zewnętrznego dostawcy, wspólnota rozlicza je na poszczególne lokale i dokonuje wpłaty na rzecz elektrociepłowni. Podkreśliła, że nie pobiera za to wynagrodzenia.

Czytaj także: Darmowy bilet bez podatku VAT, dodatkowe usługi bez preferencji

Wspólnota uważała, że czynności polegające na rozliczeniu dostaw ciepła nie podlegają VAT, a ich wartość nie jest wliczana do limitu sprzedaży, od którego zależy prawo do zwolnienia podmiotowego z art. 113 ustawy o VAT.

Innego zdania był fiskus. Odpowiedział, że, po pierwsze, wspólnota dokonuje samodzielnym właścicielom odsprzedaży ciepła, która jest związana wyłącznie z utrzymaniem poszczególnych lokali, działa więc jako podatnik VAT. Z zastrzeżeniem, że dla lokali mieszkalnych może stosować zwolnienie. Po drugie, przy wyliczeniu limitu sprzedaży uprawniającego do zwolnienia ma uwzględnić czynności związane z dostawą mediów, tj. ciepła. Usługi dostawy ciepła związane są bowiem ściśle z wykorzystywaniem, używaniem i użytkowaniem nieruchomości.

Wspólnota zaskarżyła interpretację. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie zgodził się z fiskusem, że odsprzedając ciepło, wspólnota jest podatnikiem VAT. W kwestii limitu zwolnienia rację przyznał jednak wspólnocie mieszkaniowej. Zauważył, że do spornego limitu wartości sprzedaży, od którego zależy zwolnienie, wlicza się – na zasadzie wyjątku – transakcje związane z nieruchomością. Jednak w jego ocenie odsprzedaż ciepła nie może być traktowana jako taka transakcja.

To stanowisko potwierdził NSA. Przypomniał, że aby wliczać daną wartość ze względu na związek z nieruchomością, musi on mieć charakter bezpośredni. Co prawda dostawy ciepła mają związek z nieruchomością, ale nie jest to usługa na nieruchomości. W tym zakresie – tak jak w przypadku innych mediów – NSA tego bezpośredniego związku się nie dopatrzył. Zauważył jedynie, że inaczej sprawa ma się np. z serwerami, które mogą być częścią nieruchomości i mogą być z nią bezpośrednio związane. Wyrok jest prawomocny.

Sygnatura akt: I FSK 141/17

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara