fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Kiedy sprzedaż gruntu należy opodatkować

Sprzedaż gruntu
Sprzedaż gruntu
Adobe Stock
Co do zasady, zbycie nieruchomości gruntowej traktowane jest jako czynność odpłatnej dostawy towarów, i jako taka podlega opodatkowaniu VAT. Grunt stanowi bowiem towar, a w związku z czym przeniesienie prawa do rozporządzania gruntem jak właściciel stanowi dostawę towarów.

Nie oznacza to jednak, że każda czynność stanowiąca dostawę gruntu jest opodatkowana VAT. Decyduje o tym wykonywanie dostawy towarów przez podmiot, który w związku z jej wykonywaniem jest podatnikiem VAT.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Czytaj także: Zbycie gruntu jak działalność gospodarcza. Jak uniknąć VAT?

Działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych (art. 15 ust. 2 ustawy o VAT)....

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA