fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT

Wystawianie faktur VAT - co musisz o nich wiedzieć

Adobe Stock
Poseł PiS, Marcin Horała "zażartował" z najnowszej publikacji "Gazety Wyborczej". Jego wpis na Twitterze z odręcznie napisaną fakturą dla Agory spotkał się z dużym odzewem ze strony Internautów. Krytycy wytknęli posłowi, że takie żarty nie przystoją osobie kierującej komisją śledczą ds. wyłudzeń VAT.

Dzisiaj "Gazeta Wyborcza" ujawniła jedną z czterech faktur, które w czerwcu 2018 roku austriacki biznesmen Gerald Birgfellner wystawił spółce Srebrna. Od ich okazania prezes PiS uzależniał wypłatę należnych biznesmenowi pieniędzy.

Faktura, którą ujawnia dziennik, została wystawiona 14 czerwca, z terminem realizacji 21 czerwca 2018 roku. Opiewa na 1 mln 580 tys. zł. Wystawiła ją spółka Nuneaton, powołana przez Srebrną do realizacji inwestycji Srebrna Tower.

Na publikację "GW" zareagował poseł PiS, a jednocześnie przewodniczący sejmowej komisji śledzczej ds. wyłudzeń VAT, Marcin Horała. Na swoim twitterowym koncie pokazał zdjęcie odręcznie sporządzonego dokumentu - faktury wystawionej Agorze (wydawca "GW") z komentarzem: "Hej, @gazeta_wyborcza jesteście mi winni milion!! Mam tu niezbity dowód, fakturę. Czekam na przelew. Dobra, żartowałem. Wy też."

W związku z tym, iż faktury to główny temat dzisiejszego dnia, przypominamy poniżej kilka ważnych kwestii odnośnie ich wystawiania i nie tylko.

Za wystawianie pustych faktur grozi odpowiedzialność karna skarbowa

Nie można obniżyć VAT należnego o naliczony z dokumentu potwierdzającego fikcyjne czynności. Zakaz obejmuje także faktury wystawiane na podstawie paragonów dokumentujących sprzedaż na rzecz podmiotów innych niż sam podatnik. Wystawca pustej faktury ma obowiązek zapłaty podatku, który z niej wynika.

Czy można odliczyć VAT z faktur od niezarejestrowanego podatnika

Firma nie ma prawa do odliczenia daniny z faktur wystawionych przez sprzedawcę, który nie złożył druku VAT-R, nawet jeśli w trakcie współpracy nie zaistniały przesłanki, aby podejrzewać nieprawidłowości lub przestępstwo.

Faktura VAT: czy sposób zapłaty można skorygować

Chęć zmiany formy uiszczenia ceny za nabyty towar z gotówki na przelew bankowy po to, aby zaliczyć wydatek do kosztów podatkowych, nie jest podstawą do wystawienia faktury korygującej. Organ zakwestionuje taki sposób postępowania.

Split payment - podzielona płatność: co trzeba wiedzieć

Mechanizm podzielonej płatności (split payment) obowiązuje od 1 lipca 2018 roku. Najogólniej mówiąc, płatność za fakturę VAT w tym systemie polega na zapłacie kwoty VAT (całości lub części) na specjalny rachunek VAT sprzedawcy. Pozostała kwota może zostać uregulowana w dowolny sposób (np. gotówką lub na „zwykły" dotychczasowy rachunek bankowy).

Sprawdź, czy twój kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT

Portal Podatkowy, VIES i zaświadczenia z urzędu ułatwiają ochronę przed uczestnictwem w oszustwie podatkowym, ale pozwalają na jednoczesną weryfikację jednego podmiotu. Specjalne programy komputerowe wesprą pracę działów księgowych.

VAT: jak skorygować błędne dane nabywcy na fakturze

Organy podatkowe uznają, że możliwe jest anulowanie dokumentu sprzedaży wysłanego do kontrahenta i następnie zwróconego przez niego. W takiej sytuacji sprzedawca posiada w swojej dokumentacji dwa egzemplarze faktury.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA