Dropshipping a VAT: to samo zamówienie, ale kilka dostaw

Gdy w pierwsza w łańcuchu dostaw firma wydaje towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, z pominięciem pośrednika, to oba podmioty muszą wykazać transakcję sprzedaży.

Publikacja: 06.02.2019 01:00

Dropshipping a VAT: to samo zamówienie, ale kilka dostaw

Foto: 123RF

W dropshippingu funkcjonującym na zasadzie działalności handlowej sprzedawcy, w zależności od kategorii uczestniczących w transakcji jednostek (krajowe, zagraniczne) oraz ich pozycji w łańcuchu dostaw (faktyczny dostawca, sprzedawca, finalny nabywca towarów),w rozliczeniach VAT może dojść do realizacji obrotu tranzytowego (tj. obrotu towarowego odbywającego się z pominięciem magazynu sprzedawcy/sprzedawców): krajowego, dokonywanego z przedsiębiorcami polskimi (dostawy krajowe) albo zagranicznego – wewnątrzwspólnotowego, dokonywanego z przedsiębiorcami z UE (WNT, WDT) lub transgranicznego, dokonywanego z przedsiębiorcami spoza UE (import, eksport).

Czytaj też:

Jak ujmować dropshipping w księgach rachunkowych

Co jest przychodem przy usłudze dropshippingu

Dropshipping opodatkowany według zasad ogólnych

Fizycznie jedno przemieszczenie

Zgodnie z art. 7 ust. 8 ustawy o VAT, w przypadku gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, uznaje się, że dostawy towarów dokonał każdy z podmiotów biorących udział w tych czynnościach. Cechą charakterystyczną tego typu operacji gospodarczej jest jedno fizyczne wydanie towaru i kilka jego dostaw w rozumieniu prawnym. W efekcie, na poszczególnych dostawcach będzie ciążył obowiązek wystawienia faktury i rozliczenia VAT należnego, a nabywcom będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu towarów. Taki schemat transakcji nosi nazwę tzw. transakcji łańcuchowych, w których – w zależności od kategorii uczestniczących w nich podmiotów – może dochodzić do transakcji krajowych (krajowe nabycia i dostawy towarów), wewnątrzwspólnotowych (WNT, WDT) lub transgranicznych (import, eksport towarów).

Gdzie rozliczyć

Zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, miejscem dostawy towarów wysyłanych lub transportowanych przez dokonującego ich dostawy jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie rozpoczęcia wysyłki lub transportu do nabywcy. Gdy kilka podmiotów dokonuje dostawy tego samego towaru w ten sposób, że pierwszy z nich wydaje ten towar bezpośrednio ostatniemu w kolejności nabywcy, przy czym towar ten jest wysyłany lub transportowany, wówczas wysyłka lub transport tego towaru są przyporządkowane tylko jednej dostawie. Dostawa towarów, która poprzedza wysyłkę (transport) towarów uznawana jest za dokonaną w miejscu rozpoczęcia wysyłki (transportu) towarów, natomiast dostawa, która następuje po wysyłce (transporcie) towarów, uznawana jest za dokonaną w miejscu zakończenia wysyłki (transportu) towarów. Ponadto, gdy miejscem rozpoczęcia wysyłki (transportu) towarów jest terytorium państwa trzeciego, dostawę towarów dokonywaną przez polskiego przedsiębiorcę (podatnika VAT), będącego również podatnikiem z tytułu importu, uważa się za dokonaną na terytorium państwa członkowskiego importu (tj. Polski).

Zobacz też tabelę: OPERACJE GOSPODARCZE W DROPSHIPPINGU, OPARTYM NA DZIAŁALNOŚCI HANDLOWEJ SPRZEDAWCY BĘDĄCEGO UCZESTNIKIEM TRANSAKCJI ŁAŃCUCHOWEJ

Wewnątrzwspólnotowe nabycie...

W przypadku WNT, miejscem świadczenia jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki (transportu). Jeżeli nabywca przy WNT podał numer przyznany mu przez dane państwo członkowskie dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych inne, niż państwo członkowskie, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki (transportu), wówczas WNT uznaje się za dokonane również na terytorium tego państwa członkowskiego, chyba że nabywca udowodni, że WNT zostało opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki (transportu) lub zostało uznane za opodatkowane na terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie zakończenia ich wysyłki (transportu) z uwagi na zastosowanie procedury uproszczonej w wewnątrzwspólnotowej transakcji trójstronnej (art. 25 ustawy o VAT).

... lub import

Z kolei, miejscem importu towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary znajdują się w momencie ich wprowadzenia na obszar Unii Europejskiej. Gdy towary zostaną objęte z momentem ich wprowadzenia na terytorium Wspólnoty procedurą celną (uszlachetniania czynnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, składowania celnego, tranzytu, w tym także składowaniem czasowym przed objęciem towarów jedną z procedur celnych lub wolnego obszaru celnego), wówczas miejscem importu takich towarów jest terytorium państwa członkowskiego, na którym towary te przestaną podlegać tym procedurom (art. 26a ustawy o VAT).

Obowiązek podatkowy

W transakcji łańcuchowej w dropshippingu, obowiązek podatkowy w VAT u poszczególnych podmiotów w niej uczestniczących rozpatrywany jest w zależności od charakteru tej transakcji (krajowa, międzynarodowa, mieszana). Obowiązek podatkowy w VAT (w razie dostawy krajowej i eksportu) powstanie – zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT – z chwilą dokonania dostawy towarów, tj. w dacie dostarczenia przez faktycznego dostawcę wysyłanego lub transportowanego towaru w wyznaczone przez odbiorcę miejsce lub – gdy nabywca zobowiązuje się odebrać towar osobiście – w chwili fizycznego wydania towaru z magazynu rzeczywistego dostawcy. Obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów (ciążący na importerze) powstaje z chwilą powstania długu celnego (art. 19a ust. 9 ustawy o VAT).

Uwaga! Kwota VAT należnego, wynikającego z dokumentu celnego lub deklaracji importowej, stanowi równocześnie VAT naliczony, podlegający odliczeniu (art. 86 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT).

Przy WNT, do rozliczenia którego zobowiązany jest nabywca, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez zagranicznego (wspólnotowego) przedsiębiorcę-podatnika podatku od wartości dodanej, nie później jednak niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru, będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Podobnie jak w przypadku importu, kwota VAT należnego z tytułu WNT stanowi równocześnie – zgodnie z art. 86 ust. 2 pkt 4 lit. c i d ustawy o VAT – kwotę VAT naliczonego, podlegającego odliczeniu. Prawo do obniżenia VAT należnego o VAT naliczony powstaje w rozliczeniu za okres, w którym w odniesieniu do nabytych w ramach WNT lub importowanych towarów powstał obowiązek podatkowy. W przypadku importu prawo to powstaje nie wcześniej, niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymano dokument celny, a w przypadku WNT warunkiem powstania ww. prawa jest otrzymanie faktury dokumentującej dostawę towarów, stanowiącą u nabywcy WNT, w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy oraz uwzględnienie VAT należnego z tytułu WNT w deklaracji podatkowej, w której należy rozliczyć ten podatek, nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów powstał obowiązek podatkowy. W razie niedokonania obniżenia VAT należnego w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy, można to zrobić w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych lub w drodze korekty deklaracji podatkowej za okres, w którym powstało prawo do obniżenia VAT należnego, nie później jednak niż w ciągu pięciu lat, licząc od początku (w przypadku WNT – od końca) roku, w którym powstało to prawo. Z kolei, przy WDT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury przez przedsiębiorcę krajowego (podatnika VAT UE), nie później jednak, niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano tej dostawy (art. 20 ust. 1 i 5 ustawy o VAT).

PIT/CIT

Do rozliczenia podatku dochodowego w ramach dropshippingu opartego na działalności handlowej sprzedawcy będą miały zastosowanie zasady ogólne, uwzględniające przychody i koszty ich uzyskania (art. 14 ust. 1 i ust. 1c oraz art. 22 ust. 1 ustawy o PIT; art. 12 ust. 3 i ust. 3a oraz art. 15 ust. 1 ustawy o CIT). Za datę powstania przychodu uważa się – w zależności od tego, które zdarzenie wystąpi wcześniej – dzień wydania rzeczy (towaru) nabywcy, wystawienia na rzecz nabywcy faktury z tytułu dostawy towaru lub uregulowania przez nabywcę należności, tj. przelewu przez niego środków pieniężnych na rachunek sprzedawcy (por. interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 września 2011r., ILPB1/415-782/11-2/TW).

Zobacz też tabelę: OPERACJE GOSPODARCZE W DROPSHIPPINGU, OPARTYM NA DZIAŁALNOŚCI HANDLOWEJ SPRZEDAWCY BĘDĄCEGO UCZESTNIKIEM TRANSAKCJI ŁAŃCUCHOWEJ

VAT

W dropshippingu funkcjonującym na zasadzie działalności handlowej sprzedawcy, w zależności od kategorii uczestniczących w transakcji jednostek (krajowe, zagraniczne) oraz ich pozycji w łańcuchu dostaw (faktyczny dostawca, sprzedawca, finalny nabywca towarów),w rozliczeniach VAT może dojść do realizacji obrotu tranzytowego (tj. obrotu towarowego odbywającego się z pominięciem magazynu sprzedawcy/sprzedawców): krajowego, dokonywanego z przedsiębiorcami polskimi (dostawy krajowe) albo zagranicznego – wewnątrzwspólnotowego, dokonywanego z przedsiębiorcami z UE (WNT, WDT) lub transgranicznego, dokonywanego z przedsiębiorcami spoza UE (import, eksport).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego