fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Podzielona płatność to nie tylko oznaczenia na fakturze

Split payment
Adobe Stock
W obecnym stanie prawnym, przy obowiązkowym stosowaniu metody podzielonej płatności należy nie tylko właściwie oznaczyć wystawioną fakturę, ale także wprowadzić odpowiednie oznaczenia w pliku JPK_VAT, zawierającym zarówno część ewidencyjną, jak i deklaracyjną.

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności (MPP) dotyczy obecnie faktur dokumentujących transakcje, których jednorazowa wartość brutto przekracza 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty, gdy faktura wystawiona jest w walucie obcej dokumentującej transakcje, których przedmiotem są towary i usługi wymienione w załączniku nr 15 do ustawy o VAT (załącznik ten zawiera w sumie 150 pozycji). Dla ustalenia tego limitu nie ma przy tym znaczenia liczba dokonywanych płatności. Faktury wystawione na kwoty brutto poniżej 15 tys. zł rozliczane są natomiast na zasadach ogólnych, nawet jeśli dotyczą towarów i usług objętych załącznikiem nr 15 do ustawy o VAT.

Każda faktura dokumentująca taką transakcję musi być oznaczona zapisem „mechanizm podzielonej płatności". Jest to element obowiązkowy dla faktur dotyczących towarów z załącznika nr 15 do ustawy o VAT, jeżeli dokumentowana wartość brutto transakcji przekracza 15 tys. zł lub równowartość tej kwoty. W ten sposób kupu...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA