Obowiązek kas fiskalnych w kantorach

Na rynku nie ma kas fiskalnych, które uwzględniałyby cenę z czterema miejscami po przecinku.

Aktualizacja: 26.01.2018 06:50 Publikacja: 25.01.2018 16:16

Obowiązek kas fiskalnych w kantorach

Foto: 123RF

Właściciele kantorów nerwowo poszukują rozwiązań, które pozwolą im wypełnić nowe obowiązki ewidencyjne. Już od 1 kwietnia będą musieli rejestrować transakcje wymiany walut na kasach fiskalnych. Problem polega na tym, że na rynku nie ma obecnie urządzeń dostosowanych do wykonywanej przez nich działalności, podających cenę z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

– Wszystkie dostępne kasy uwzględniają jedynie dwa miejsca po przecinku. W efekcie na kantory został nałożony obowiązek, którego nie będą mogły spełnić – mówi Ryszard Białkowski prowadzący kantor w Warszawie.

Będą wyjaśnienia MF

O odniesienie się do tego problemu, który dotyczy ok. 5 tys. kantorów w Polsce, poprosiliśmy Ministerstwo Finansów.

– W ocenie MF kasy rejestrujące są przystosowane do ewidencjonowania sprzedaży przez kantory – informuje resort.

Jednocześnie MF zapowiada, że przygotowuje wyjaśnienia dotyczące kwestii ewidencjonowania przez kantory sprzedaży na kasach fiskalnych. Jednak data publikacji nie jest jeszcze znana.

Przedsiębiorcy oczekują z niecierpliwością na wejście w życie nowego projektu rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dla kas fiskalnych. Zakłada on, że informacje o przeliczeniu walut mają być podawane z dokładnością do czterech cyfr po przecinku. Projekt został przygotowany przez Ministerstwo Rozwoju w sierpniu 2016 r. W styczniu zajęła się nim komisja prawnicza Rządowego Centrum Legislacji.

– Jednak proces homologacji nowych kas przed ich dopuszczeniem do sprzedaży zajmie ok. pół roku – mówi prawnik Marcin Malinowski.

Według Piotra Chronowskiego z firmy Comp SA (producent kas fiskalnych marki Novitus) problem można rozwiązać już obecnie. Właściciele kantorów powinni zamiast kas fiskalnych nabyć drukarki fiskalne, które mają większe możliwości techniczne. Wymaga to zmiany lub zaktualizowania używanego przez nie oprogramowania.

Wiele niewiadomych

Malinowski wskazuje jednak, że dopiero wyjaśnienia Ministerstwa Finansów wskażą przedsiębiorcom właściwe rozwiązanie.

– Niestety, do tego czasu kantory będą działać w niepewności. W kwietniu może się więc okazać, że nie zdążyły wdrożyć nowych obowiązków – mówi.

Ale problemów jest więcej. Nie wiadomo, z jaką stawką VAT rejestrować wartość sprzedanych walut.

Białkowski wyjaśnia, że obrotem kantoru jest marża zwolniona z VAT. Jednak w kasie rejestrowana powinna być wartość sprzedanej waluty. Do innych usług opodatkowanych na zasadzie „VAT marża", np. turystycznych, przepisy nakazują stosowanie tzw. zera technicznego.

– Niestety, przepisy te nie zawierają rozwiązania dla usług wymiany walut – mówi.

Joanna Rudzka, doradca podatkowy prowadzący kancelarię w Warszawie i Poznaniu, wskazuje jednak, że celem wprowadzenia kas jest uszczelnienie systemu podatkowego.

– Co prawda wymiana walut jest zwolniona z VAT, jednak chodzi również o podatek dochodowy. Dla każdej grupy objętej po raz pierwszy tym obowiązkiem jego realizacja jest trudna, jednak docelowo wszyscy przedsiębiorcy będą musieli ewidencjonować na kasie transakcje na rzecz osób fizycznych – mówi.

OPINIA

Jacek Matarewicz, adwokat, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg Tomczykowski

Obowiązek stosowania kas fiskalnych przez kantory budzi wiele kontrowersji. Nieprawidłowościom powinna zapobiegać dość skrupulatna ewidencja prowadzona przez kantory na podstawie prawa dewizowego. Co więcej, wciąż brakuje regulacji pozwalających ewidencjonować wartość sprzedawanych walut po przeliczeniu na złote. Wynik przeliczenia jest zaokrąglony do dwóch znaków po przecinku, podczas gdy kurs waluty podaje się do czterech miejsc po przecinku. To może prowadzić do niekorzystnych dla kantorów różnic kursowych. Należy więc rozważyć wprowadzenie szczególnych zasad zaokrąglania oraz ewidencjonowania sprzedaży do czterech miejsc po przecinku. Rozwiązanie problemu zakładał projekt rozporządzenia ministra rozwoju z sierpnia 2016 r., ale nie wszedł jeszcze w życie.

Zawody prawnicze
Korneluk uchyla polecenie Święczkowskiego ws. owoców zatrutego drzewa
Zdrowie
Mec. Daniłowicz: Zły stan zdrowia myśliwych nie jest przyczyną wypadków na polowaniach
Nieruchomości
Odszkodowanie dla Agnes Trawny za ziemię na Mazurach. Będzie apelacja
Sądy i trybunały
Wymiana prezesów sądów na Śląsku i w Zagłębiu. Nie wszędzie Bodnar dostał zgodę
Sądy i trybunały
Rośnie lawina skarg kasacyjnych do Naczelnego Sądu Administracyjnego