fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Fiskus nie zarobi na zwrotach VAT w związku z budową drogi ekspresowej - wyrok WSA

Rzeczpospolita, Krzysztof Nalewajko
Obowiązek wypłacenie rekompensaty od zakładu górniczego, który wynika z przepisów nie stanowi zapłaty za wykonaną usługę, lecz odszkodowanie.

W czerwcu 2019 r. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad Oddział (GDDKiA) wystąpiła o interpretację przepisów o VAT. Wskazała, że w ramach realizowanej inwestycji dotyczącej drogi ekspresowej wystąpiła potrzeba wykonania przez wykonawcę inwestycji – konsorcjum firm, zabezpieczeń profilaktycznych. Wykonawca miał uzgodnić projektowane rozwiązania z prowadzącym na tym terenie działalność górniczą – zakładem górniczym. Łączny koszt dokonanych przez GDDKiA nakładów tytułem zabezpieczenia profilaktycznego na wpływ eksploatacji górniczej drogi ekspresowej na terenach górniczych na dzień wniesienia wniosku wyniósł już ponad 12 mln zł.

Wątpliwości w sprawie dotyczyły zaś tego czy zwrot kosztów od zakładu górniczego na rzecz inwestora nieuznawanego na podstawie art. 15 ust. 6 ustawy o VAT za podatnika w zakresie realizowanych przez GDDKiA zadań statutowych, z tytułu wykonanych zabezpieczeń profilaktycznych stanowi świadczenie usług i powinno zost...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA