fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Obowiązkowy split payment – wątpliwości i problemy

Adobe Stock
Obowiązek zapłaty z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności dotyczy od 1 listopada 2019 r. faktur, których wartość brutto przekracza 15 000 zł, dokumentujących sprzedaż towarów lub usług wskazanych w załącznik nr 15 do ustawy o VAT (tzw. towary i usługi wrażliwe).

Mimo krótkiego czasu, jaki upłynął od wejścia w życie przepisów dotyczących obowiązkowego stosowania mechanizmu podzielonej płatności do określonych transakcji, ich przestrzeganie w praktyce gospodarczej nastręcza przedsiębiorcom wielu problemów. Poniżej przedstawiamy wybrane aspekty problematyczne, z którymi muszą się mierzyć podatnicy.

Faktury w ratach, płatności częściowe

W działalności gospodarczej istotną kwestię stanowi zachowanie płynności finansowej. Niekiedy przedsiębiorcy decydują się w związku z tym dokonywać zapłaty za faktury opiewające na znaczne kwoty w ratach, bądź też opłacać je częściowo.

Z art. 108a ust. 2 ustawy o VAT wynika, że płatność dokonywana przy użyciu mechanizmu split payment może dotyczyć całości lub części kwoty należności wynikającej z otrzymanej faktury. Oznacza to, że część należności może zostać zapłacona przelewem w MPP (odpowiednio część kwoty netto i część kwoty VAT), a pozostała część może zostać ure...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA