Sprawa dotyczyła prawa do odliczenia VAT przez gminę – konkretnie miasta na prawach powiatu. We wniosku o interpretację samorządowcy wskazali, że w zakresie swojej jednostka ma wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, m.in. gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego jak również zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego i dróg publicznych.
Gmina emituje bilety, czyli sprzedaje (świadczy) usługę komunikacji. Bilety opodatkowane są 8 proc. stawką VAT. We wniosku zastrzeżono jednak, że istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją. Cześć ulg wynika z uchwał rady, a niektóre mają charakter ustawowy. Niemniej wszystkie działania w zakresie przejazdów ulgowych oraz darmowych wpisują się w promocję usługi komunikacji miejskiej, jej upowszechnienie, co przyczynia się do zwiększenia zakresu sprzedaży przejazdów odpłatnych. Gmina w celu świadczenia usługi komunikacji buduje m.in. torowiska tramwajowe wraz z infrastrukt...
Wybierz najkorzystniejszą ofertę i zyskaj dostęp do najważniejszych tekstów rp.pl z sekcji: Wydarzenia, Ekonomia, Prawo, Plus Minus; w tym ekskluzywnych tekstów publikowanych wyłącznie na rp.pl.
Dostęp do treści rp.pl - pakiet podstawowy nie zawiera wydania elektronicznego „Rzeczpospolitej”, archiwum tekstów, treści pochodzących z tygodników prawnych, aplikacji mobilnej i dodatków dla prenumeratorów.