fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Komunikacja miejska - samorząd ma prawo do odliczenia podatku VAT

Komunikacja miejska
Fotorzepa / Marta Bogacz
Usługa komunikacji miejskiej świadczona przez gminę odbywa się w ramach działalności gospodarczej niezależnie od tego, czy przewóz dotyczy pasażerów korzystających z ulg na podstawie ustawy czy uchwały.

Sprawa dotyczyła prawa do odliczenia VAT przez gminę – konkretnie miasta na prawach powiatu. We wniosku o interpretację samorządowcy wskazali, że w zakresie swojej jednostka ma wszystkie sprawy publiczne o znaczeniu lokalnym, m.in. gminnych dróg, ulic, mostów, placów oraz organizacji ruchu drogowego jak również zadania z zakresu lokalnego transportu zbiorowego i dróg publicznych.

Gmina emituje bilety, czyli sprzedaje (świadczy) usługę komunikacji. Bilety opodatkowane są 8 proc. stawką VAT. We wniosku zastrzeżono jednak, że istnieje możliwość korzystania z bezpłatnych przejazdów komunikacją. Cześć ulg wynika z uchwał rady, a niektóre mają charakter ustawowy. Niemniej wszystkie działania w zakresie przejazdów ulgowych oraz darmowych wpisują się w promocję usługi komunikacji miejskiej, jej upowszechnienie, co przyczynia się do zwiększenia zakresu sprzedaży przejazdów odpłatnych. Gmina w celu świadczenia usługi komunikacji buduje m.in. torowiska tramwajowe wraz z infrastrukt...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA